program kodu

Puan Türü

SAY

eğitim süresi

Eğitim Süresi

4 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan
Kontenjan

Burslu: 3
%50 İndirimli: 17

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

İstanbul Topkapı Üniversitesi Mimarlık Bölümü

Dünyanın en kadim mesleklerinden biri olan Mimarlık mesleği insanoğlunun barınma gereksinimini mekân tasarlama yoluyla yerine getiren bir meslektir. İnsanoğlunun yerleşik medeniyete geçişinden itibaren yapı yapma geleneği başlamıştır. Mesleki olarak kurumlaşmanın olmadığı çağlarda bile barınma gereksinimi karşılanmıştır. Böylelikle Mimarlık mesleği bir kurumsal bir eğitim olmadan da yapı yapma geleneğini yaratan ve yapım tekniklerini yaşanan coğrafya bağlamında geliştiren, oluşmakta olan veya oluşmuş kültürlere göre biçimlenen bir meslek olmuştur. Mimarlık mesleği temel olarak tasarlamak, yapmak ve eleştirel düşünmek süreçlerinden oluşmaktadır. Bu durum mimarlığın disiplinler arası olmasını zorunlu kılar. Günümüzde mimarlık, sanat, mühendislik, psikoloji, biyoloji, sosyoloji, felsefe disiplinleri ile etkileşim içinde olan bir disiplindir.

Bölümün Amacı

Yapılı çevreyi, yaşanan mahallelerimizi, sokaklarımızı, kamusal alanları, parklarımızı ve daha pek çok bina türünü tasarlayan mimarları yetiştirmeyi hedefleyen bir bölüm olarak geçmişten aldığımız bilgileri, kültürel formları günümüze ve geleceğe uyarlamayı ve yeni olanın peşinde koşmayı hedeflemekteyiz. Öğrencilerimiz bilmelidir ki bölümümüz eğitim/öğretimi, geçmişin bir öğretmen olduğunu unutmadan geleceği kurmanın temel hedef olduğunu kavratmayı amaçlamaktadır. Mimarlık temel olarak insana, topluma yaratıcı fikirleriyle öneriler sunan bir disiplin olmasından ötürü, mimarlık öğrencisi kendi disiplini dışında psikoloji, sosyoloji, tarih gibi disiplinlerden de beslenecektir. Bu donanıma sahip olmak, mimar adaylarımızı sadece fiziki çevreyi tasarlamakla yetinmeyip, günlük hayata dair öneriler geliştirecek yaratıcı tasarımcılar olarak hayata atılmalarını sağlayacaktır. Yaratıcı fikirleri olup tasarım yapmaya gönülden bağlanacak ve bunu bir yaşam felsefesi olarak benimseyecek tüm gençlerimizi mimarlık bölümünde geleceği ve hayatı tasarlamaya davet ediyoruz.

Kabul Koşulları

Mimarlık Lisans Programına girebilmek için öğrenci adaylarının lise eğitimini tamamlamış veya yurtdışında eşdeğer bir eğitim almış olması ve Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan AYT sınavına girmesi ve sınavdan sayısal puan türünde ilk 250.000 içinde olması gerekmektedir.

Mimarlık Bölümünün İş Olanakları

Mimarlık Bölümünden mezun olacak öğrenciler yetkin bilgi düzeyleri ve tasarımcı kimlikleriyle, özel, kamusal veya akademik alanda kolaylıkla iş olanağına sahip olacaklardır. Mimarlık ofislerinde tasarımcı mimar veya proje yürütücüsü olarak görev alabilirler. Proje ve bina üretiminde önemli bir süreç olan mimari proje yarışmalarına katılabilirler, yarışma proje grubunda, tasarımcı mimar, proje yürütücüsü veya yardımcı mimar olarak çalışabilirler. Mimarlık Bölümünden mezun olan bir mimar uygulama alanında bir şantiyede çalışırsa şantiye mimarı veya yetkinlik seviyesine göre şantiye şefliği sorumluluğunu üstlenebilir. Devlet belediye kurumlarında, vakıflarda veya herhangi kurumsal şirketin tasarımcı kadrosunda mimar olarak görev alabilirler. Akademik alanda çalışmak isteyenler Mimarlık Yüksek Lisans Programlarına ve Doktora Programlarına devam ederek akademik kariyerler yapmayı seçebilirler.

Mimarlık Bölümü Süresi

Bölüm 4 yıl ve 8 dönemden oluşmaktadır. Kayıt dondurma hakkı 1 yıl ile sınırlıdır.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205090041Mimarlık (Burslu)4SAY4Min. 250bin
205090219Mimarlık (%50 İndirimli)4SAY25Min. 250bin₺100.000₺80.000₺76.000

Bölüm Tanıtımı

Play Video about mimarlık bölümü

Diğer Bölümler

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Görsel İletişim Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Radyo, Televizyon ve Sinema

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi