program kodu

Puan Türü

SÖZ

eğitim süresi

Eğitim Süresi

4 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan

Kontenjan

İncele

kampüs

Yerleşke

Altunizade

ücret

Ücret

İncele

İstanbul Topkapı Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü

Günümüzün çağdaş iletişim toplumunda görsel iletişim tasarımı; sanat, tasarım, iletişim ve yaratıcı düşünceyi içeren disiplinlerarası bir alan olarak her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Dijital iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ile birlikte, tüm medya ortamları için yaratıcı tasarımlar üretebilecek  görsel iletişim tasarımcılarına daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bu doğrultuda Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nün verdiği dört yıllık lisans programı; görsel iletişim sürecinde yaratıcı düşüncenin nasıl ortaya çıktığını,  bu düşüncenin ne şekilde görsel mesaja dönüştürüldüğünü ve ilgili medya ortamlarında en etkin hangi biçimlerde sunulması gerektiğini inceleyen bir programdır. Hem uygulama, hem de teorik bilginin bütünlük içinde verildiği Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde okuyan öğrenciler; tasarım ilke ve tekniklerini öğrenerek karşılarına çıkan tasarım problemlerini çözme, yaratıcı düşünme, görsel algı sürecini kavrama, duygusal algıyı somutlaştırma, etkili ve güçlü iletişim kurma gibi beceriler kazanmaktadırlar.

Bölümün Amacı

İstanbul Topkapı Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde illüstrasyon, fotoğraf, video, tipografi, grafik ve web tasarımı, sinema, reklam, yeni medya ile  modelleme ve animasyon alanlarını içeren multidisipliner bir eğitim anlayışı benimsenmiştir. Bu anlayış ekseninde sanat, tasarım, iletişim ve teknoloji alanlarındaki gelişmeleri yakından takip eden, teorik açıdan birikimli, görsel sanatlara ve iletişim alanlarına hakim, disiplinlerarası çalışarak özgün tasarımlar üretebilen çok yönlü ve yaratıcı görsel tasarımcılar ve sanatçılar yetiştirmek amaçlanmaktadır.  

Görsel İletişim Tasarımı Bölümünün İş Olanakları Nelerdir?

Görsel İletişim Tasarımı lisans mezunu bir tasarımcı;  fotoğraf, video, hareketli görüntü tasarımı, web ve arayüz tasarımı, etkileşim tasarımı, sinema, televizyon, reklam, yeni medya, dijital oyun tasarımı, sanat ve kültür yönetimi gibi yaratıcı alanlarda profesyonel pozisyonlarda yer alarak; reklam ajanslarında, medya şirketlerinde, animasyon stüdyolarında, sinema yapım şirketlerinde, televizyon kanallarında, yeni medyaya içerik üreten farklı platformlarda, kamu ve özel şirketlerin kültürel ve sanatsal birimlerinde istihdam edilebilirler. Ayrıca lisans mezunu olan öğrencilerimiz lisansüstü eğitimlerine devam etmeleri durumunda akademik pozisyonlarda da istihdam edilebilirler.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Süresi ve Türü

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde verilen lisans eğitimi sekiz yarıyılı kapsamaktadır. Programın öğretim türü örgündür. Eğitim dili Türkçe’dir ve sözel puan türüyle öğrenci kabul etmektedir.

Aynı zamanda öğrencilerimiz 2. sınıftan itibaren ilgili başvuru tarihlerinde başvurularını yapmak ve İstanbul Topkapı Üniversitesi Çift Anadal ve Yandal Yönergesi’nde belirtilen asgari koşulları sağlamak koşuluyla fakültemiz bünyesinde yer alan diğer bölümlerden çift anadal veya yandal yapabilirler. Böylelikle öğrencilerimiz disiplinler arası bir anlayışla, farklı alanlarda uzmanlaşmış hocaların danışmanlığında birden fazla programdan mezun olma imkanına sahip olmaktadır.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümüne Kabul Koşulları

Görsel İletişim Tasarımı okumak isteyen bir öğrenci; merak duygusuna sahip olmalı, görsel iletişimin temel alanlarına karşı heyecan duymalı, araştırma yapmayı sevmeli ve en önemlisi görsel tasarımları görmekten, interaktif uygulamaları deneyimlemekten, sanat ile içiçe olmaktan zevk almalıdır.

İstanbul Topkapı Üniversitesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde lisans öğrenimi görmek isteyen öğrenciler; ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavına girip yeterli puan almalı ve tercihte bulunmalıdır. Yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılmaktadır. Öğrenci ilgili sınavda başarılı olması ve bölüme yerleştirilmesi durumunda kayıt yaptırabilmesi için lise mezunu olmuş olmak zorundadır.

Aynı zamanda DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile MYO programlarında okuyan öğrenciler, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’ne başarılı olmaları durumunda kayıt yaptırarak geçiş yapabilirler. Ayrıca başka üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler, gerekli yönetmelik ve yönergelerdeki koşulları sağlaması durumunda Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’ne yerleştirme puanına göre veya genel not ortalamasına göre yatay geçiş yapabilirler.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205090054Görsel İletişim Tasarımı (Burslu)4SÖZ7366,7969.255
205090116Görsel İletişim Tasarımı (%50 İndirimli)4SÖZ41227,881.070.712₺80.000₺64.000₺60.800

Bölüm Tanıtımı

Play Video about görsel iletişim tasarımı bölümü

Diğer Bölümler

Çizgi Film ve Animasyon

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Dijital Oyun Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Grafik Tasarım

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi