program kodu

Puan Türü

SÖZ

eğitim süresi

Eğitim Süresi

4 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan

Kontenjan

İncele

kampüs

Yerleşke

Şişli

ücret

Ücret

İncele

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Sıra Dışı Tercih Bursu

Sıra Dışı Tercih Bursunu Nasıl Kazanırım?

İlk 5 tercihinden en az birinde İstanbul Topkapı Üniversitesinde istediğin lisans ya da ön lisans programını yaz. Kalan tercihlerinde de İstanbul Topkapı Üniversitesinden en az bir lisans ya da ön lisans programına yer ver. Hangi bölümümüze yerleşirsen yerleş ilgili bölümün en yüksek tercih bursuyla kayıt olma fırsatını kazan.

Örnek:

Tercih listesinde ilk 5 sıraya İstanbul Topkapı Üniversitesinden en az bir bölüm yazan aday öğrencimiz, kalan tercih haklarında da üniversitemizde yer alan bir bölümümüzü tercih ediyor. Aday öğrencimiz, ilk 5 tercihinde yer alan bölümümüze değil de daha alt sıralarda tercih ettiği bölümümüzü kazansa da ilk 5’te bir lisans ya da ön lisans programımıza yer verdiği için yerleştiği bölümün ilk 5 tercih indirimi oranında Sıra Dışı Tercih Bursundan faydalanma hakkını kazanıyor.

Hangi koşullarda geçerli?

Sıra Dışı Tercih Bursu, %50 burslu tüm lisans ve ön lisans programlarında geçerlidir.

İstanbul Topkapı Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü yemek yapmayı sevenlerin, gelecekte yemek yapmayı bir meslek olarak görenlerin bilimsel eğitim aldığı üniversite bölümüdür. Konu olarak yemek ve yemek sanatlarının bilimsel olarak sentezlenmesini işler.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Nasıl?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü, geçmişten gelen lezzet ve mutfak alışkanlıkların zamanla bilimsel durumlarla birleşerek bir meslek haline gelmesi ile ortaya çıkmıştır. Gelişen olanaklarla birlikte yemek yapmak, geleneksel durumun ötesinde bir görsel şölen aynı zamanda geçerli bilgilerin kullanılması ile bilimsel bir ders, bölüm niteliği kazanmasına sebep olmuştur. Günümüzde farklı üniversiteler bazında gıda bilimi olarak bu bölümler açılmakta ve alanında uzman kişiler tarafından dersler verilmektedir.

Bölümün Amacı

Gastronomi gerçekte “yemek” ve “sanat”ın sentezinden oluşan bir kavramdır. Yemek tarafı eskiden lezzete odaklanırken günümüzde buna yemeğin güvenli ve sağlıklı olması da eklenmiştir. Sanat tarafı ise gıda, beslenme, turizm, işletme, çevre gibi bilim dalları ile etkileşerek zenginleşmiştir.

Bu gelişmenin itici gücü kuşkusuz gelişen tüketici talepleridir. Yeni yörelerin ve lezzetlerin keşfine yol açan turizm bu gelişmelerin başlıca itici gücüdür. Bu taleplerin karşılanması eskisi kadar kolay değildir. Hem gıda içeriğinin molekül düzeyinde bilinmesi hem de pişirme yöntemlerinin geliştirilmesi gerekiyor. Ayrıca kültürel, bölgesel ve çevresel faktörler de önemini koruyor.

Bölümümüzün amacı; bu bağlamda öğrencilerin teorik bilgilerle güçlenmesi ve uygulama becerisi kazanması ve böylece mezunların gelişen gastronomi sektörünün aranan bir bileşeni olmasıdır.

Kabul Koşulları

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programına girebilmek için öğrenci adaylarının lise eğitimini başarıyla tamamlamış veya yurtdışında eşdeğer bir eğitim almış olması ve ulusal üniversite sınavında SÖZEL puan türünde yeterli puanı alması gereklidir.

Sizi Arayalım ve Bilgilendirelim

Puan ve Kontenjanlar

BÖLÜMÖĞR. SÜREPUAN TÜRÜ2022 KONT.2022 EN KÜÇÜK PUAN2022 EN KÜÇÜK BAŞARI SIRASI2022 YILLIK ÜCRET (KDV DAHİL)İLK 5 TERCİH İNDİRİMİ ORANIİLK 5 TERCİH İNDİRİMLİ YILLIK ÜCRETKAMPÜS & ONLİNE TERCİH İNDİRİMLİ YILLIK ÜCRET
Gastronomi ve Mutfak Sanatları
(Burslu)
4SÖZ10385,4638.401
Gastronomi ve Mutfak Sanatları
(%50 İndirimli)
4SÖZ56237,64960.018₺54.00025%₺40.500₺38.475

Bölüm Tanıtımı

Play Video about gastronomi ve mutfak sanatları bölümü

Diğer Bölümler

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Radyo, Televizyon ve Sinema

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Görsel İletişim Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi