program kodu

Puan Türü

EA

eğitim süresi

Eğitim Süresi

4 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan
Kontenjan

Burslu: 11
%50 İndirimli: 72

kampüs

Yerleşke

Altunizade

ücret

Ücret

İncele

İstanbul Topkapı Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü ülkemizde yeni yeni popülerliğini kazanan bir bölüm olmasına karşın, gelecek vaad eden bir bölümdür. Bilginin hayatî önem kazandığı günümüzde, Yönetim Bilişim Sistemleri, teknoloji, insan ve bilgi yönetimini bir araya getiren multidisipliner bir alandır.

Bölüm, 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün amacı, bilgiyi yönetebilen, teknoloji ve sistem gibi alanları bir araya getirebilen, bilgiyi üretebilen ve kullanabilen, yöneticilerin daha hızlı ve doğru karar vermesini sağlamak için farklı yerlerdeki bilgileri bir araya getirebilen ve sunabilen kişileri yetiştirip meslek hayatına kazandırmaktır. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü, öğrencilere küresel gelişmelere de adapte edebilecekleri yetkinlikler kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu sebeple dinamik bir çalışma alanına sahiptir.

Bölümün Amacı

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızla geliştiği, Endüstri 4.0 bileşenlerinin ve prensiplerinin hemen hemen tüm sektörleri etkilediği, küresel piyasa koşullarının tüm işletmeleri derinden etkilediği günümüzün yüksek rekabetçi iş dünyasında, öncelikle kısa vadede hayatta kalmak, sonrasında ise stratejik anlamda orta ve uzun vadede sürdürülebilir rekabet avantajını koruyarak pazarda var olmak isteyen tüm işletmelerin ellerindeki en önemli çözümlerden birini, işletme ve bilişim alanlarının entegrasyonundan meydana gelen “Yönetim Bilişim Sistemleri” oluşturmaktadır.

Yönetim Bilişim Sistemleri programında, tamamen bilimsel bir bakış açısıyla oluşturulmuş altyapı üzerinde, pratiğe yönelik olarak bir araya getirilen bu iki disiplin sayesinde gerek kamu, gerek özel, gerekse kar amacı gütmeyen kurum, kuruluş ve işletmelerde, bilişim sistemleri ihtiyaçlarını belirleyebilen ve işletmelerin ihtiyacına göre bu sistemleri tasarlayabilen, geliştirebilen ve aynı zamanda bu sistemleri işletmelerin vizyon ve misyonları doğrultusunda yönetebilen, en çağdaş ve yenilikçi bilişim çözümlerine hakim uzman ve yöneticiler yetiştirilmektedir.

Akademik anlamda bilgi teknolojileri ile sosyal bilimlerin disiplinler arası bir anlayışla harmanlandığı bir alan olan Yönetim Bilişim Sistemleri, günümüzde ulusal ve uluslararası ölçekte gittikçe önem kazanan, geleceğin meslekleri arasında gösterilmektedir. Bu bağlamda, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü, ABD ve Avrupa üniversiteleri başta olmak üzere, tüm dünyada tercih edilen bir bölüm haline gelmiştir. Ülkemizde de son 10-15 yıl içerisinde üniversitelerimiz bünyesinde gerek yüksek lisans, gerekse doktora programlarıyla giderek büyüyen ve gelişen bu alanın, gelecekte de hem akademik dünyada hem de iş dünyasında öneminin hızla artacağı öngörülmektedir.

Bu kapsamda, İstanbul Topkapı Üniversitesi de, uzun yıllar hem yurtiçinde hem de yurtdışında teknoloji sektörü başta olmak üzere çeşitli sektörlerde orta ve üst düzey yöneticilik yapmış, yurtdışında önemli düzeyde akademik araştırma deneyimi olan tam zamanlı akademisyen ve araştırmacı kadrosuyla, bilgisayar laboratuvarları ve bilişim altyapısıyla, gerek akademik gerekse iş dünyasından stratejik işbirlikleri yaptığı kurumlarla, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü öğrencilerinin geleceğe en donanımlı şekilde hazırlanmalarını sağlamak ve Yönetim Bilişim Sistemleri alanında Türkiye’nin en iddialı üniversitelerinden biri olmak yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Süresi

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü, tüm altyapı ve akademisyenleriyle birlikte İstanbul Topkapı Üniversitesi Kazlıçeşme Yerleşkesinde olup, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Bölümün eğitim süresi topam 4 yıl olup, eğitim dili Türkçedir. Blümün lisans programı müfredatında hem sosyal bilimler, hem iktisadi ve idari bilimler, hem de mühendislik ve bilişim / teknoloji alanından dersler bulunmakta olup, disiplinlerarası bir yaklaşımla eğitim öğretimine devam etmektedir. Öğrenciler üçüncü sınıftan itibaren yetkinliklerine, becerilerine ve isteklerine göre, müfredatta tasarlanmış olan modüllerden birini seçerek, ilgi duydukları alanda daha da uzmanlaşma şansını yakalayabilmektedir.

Bölümde isteğe bağlı olarak bir yıl İngilizce Hazırlık Sınıfı okuma imkânı mevcut olup, üçüncü sınıftan sonra ise sektörde hemen her alanda faaliyet göstermekte olan kurum, kuruluş ve firmalarda uygulamaya yönelik staj imkanı da bulunmaktadır.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünün İş Olanakları

Yönetim Bilişim Sistemleri  bölümü mezunları, lisans diplomaları ile kamu ve özel sektörlerin çeşitli departmanlarında çalışma olanaklarına sahip olurlar.  Geleceğin meslekleri arasında görülen ve hemen her türlü alanlarda çalışabilmelerini sağlayacak bilgi ve becerilerle donanmış mezunlar, muhasebe, pazarlama, bilgi işlem, finans, satış, insan kaynakları yönetimi, bilgi teknolojileri, halkla ilişkiler gibi alanlarda kendilerine istihdam olanakları yaratmaktadır. Bunun yanı sıra Proje Yöneticisi, Sistem Tasarımcısı Ve Yöneticisi, Ağ Tasarımcısı Ve Yöneticisi, Veri Tabanı Sistemleri Tasarımcısı Ve Yöneticisi, Bilişim Güvenlik Uzmanı, Kurumsal Kaynak Planlama Uzmanı, Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, E-Ticaret, E-Pazarlama Ve E-Reklamcılık Uzmanı, Bankacılık, finans, üretim ve sağlık olmak üzere tüm sektörlerde bilişim konularında danışmanlık ve proje yöneticiliği, İş Zekası Ve İş Analitiği Uzmanı, Web Tasarımcı ve Programcısı vb. gibi birçok unvanda görev yaparlar.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205090143 Yönetim Bilişim Sistemleri (İngilizce) (Burslu)4EA10359,86147.311
205090144 Yönetim Bilişim Sistemleri (İngilizce) (%50 İndirimli)4EA68265,95696.486₺90.000₺72.000₺68.400

Bölüm Tanıtımı

Play Video about yönetim bilişim sistemleri bölümü

Diğer Bölümler

Bilgisayar Mühendisliği

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Yazılım Mühendisliği

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Yönetim Bilişim Sistemleri (İngilizce)

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi