program kodu

Puan Türü

SAY

eğitim süresi

Eğitim Süresi

4 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan

Kontenjan

İncele

kampüs

Yerleşke

Altunizade

ücret

Ücret

İncele

İstanbul Topkapı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Bilgisayar Mühendisliği (Türkçe) bölümü 4 yıl/8 yarıyılda tamamlanmaktadır. Bilgisayar Mühendisliği; bilgisayar donanımını ve yazılımını geliştirmek için gerekli olan bilgisayar bilimi ve elektronik mühendisliğinin bazı alanlarını birlikte inceleyen bir mühendislik dalıdır. Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün amacı; güncel, modern bilgisayar yazılım, donanım ve bilgi sistemlerini tasarlayabilecek, gerçekleştirebilecek ve iyileştirebilecek mühendisleri gerekli olan teknik bilgiye sahip, etik, takım çalışması yapabilme ve liderlik özelliklerine sahip olarak yetiştirmektir. Bilgisayar mühendisliği bölümünün hedefleri; evrensel değerlere saygılı ve sürekli gelişmeyi hedefleyen, öğrenciyi merkez alan ve özgüven aşılayan eğitim anlayışına sahip olmayı amaçlayan, geleneksel çalışmaların özünü koruyarak çağdaş, kalıcı ve özgün eserler ortaya koyan bir bölüm olmaktır.

Bölümün Amacı

Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün amacı; güncel, modern bilgisayar yazılım, donanım ve bilgi sistemlerini tasarlayabilecek, gerçekleştirebilecek ve iyileştirebilecek mühendisleri gerekli olan teknik bilgiye sahip, etik, takım çalışması yapabilme ve liderlik özelliklerine sahip olarak yetiştirmektir.

Bilgisayar mühendisliği; bilgisayar donanımını ve yazılımını geliştirmek için gerekli olan bilgisayar bilimi ve elektronik mühendisliğinin bazı alanlarını birlikte inceleyen bir mühendislik dalıdır. Bilgisayar mühendisliği bölümünün hedefleri; evrensel değerlere saygılı ve sürekli gelişmeyi hedefleyen, öğrenciyi merkez alan ve özgüven aşılayan eğitim anlayışına sahip olmayı amaçlayan, geleneksel çalışmaların özünü koruyarak çağdaş, kalıcı ve özgün eserler ortaya koyan bir bölüm olmaktır. Bilgisayar Mühendisliğinin çalışma alanları; Mobil Programlama, Web Programlama, Oyun Programlama, Robotik, Biyomedikal, Telekomünikasyon, Bankacılık, Finans, Savunma Sanayii gibi günümüzde yazılım gerektiren her alanda iş imkânı bulunmaktadır.

Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Süresi

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, dört yıl ve sekiz yarıyıldan oluşan bir lisans programıdır. Birinci sınıfta Matematik, Fizik, İngilizce, Programlamaya Giriş gibi temel dersler, ikinci sınıfta elektronik, istatistik, veri yapıları ve algoritmalar dersleri yer alırken üçüncü ve dördüncü sınıfta daha fazla bölüm seçmeli dersleri, proje ve endüstri stajı yer alır. Bölüm seçmeli dersler, öğrenciyi, mezun olduktan sonra bilgisayar mühendisliği alanında yazılım ve donanım sektöründe çalışabileceği; Yapay Zeka, Oyun Programlama, Kablosuz Ağ Teknolojileri ve Uygulamaları dersleri gibi çeşitli alanlardaki spesifik derslerden oluşur. Bu sayede öğrencilerin, mezun olmaya yaklaştıkça, mezun olduktan sonra hangi alanda çalışmak isteyeceğini seçebilmesine yardımcı olmak amaçlanmaktadır.

Puan ve Kontenjanlar

 

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205090035Bilgisayar Mühendisliği (Burslu)4SAY8443,2862.547
205090037Bilgisayar Mühendisliği (%50 İndirimli)4SAY51322,81231.784₺90.000₺72.000₺68.400

Bölüm Tanıtımı

Play Video about bilgisayar mühendisliği bölümü

Diğer Bölümler

Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce)

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Yazılım Mühendisliği

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Yönetim Bilişim Sistemleri

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi