program kodu

Puan Türü

EA

eğitim süresi

Eğitim Süresi

4 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

TR & ENG

kontenjan

Kontenjan

İncele

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

Yönetim Bilişim Sistemleri (İngilizce) Sıra Dışı Tercih Bursu

Sıra Dışı Tercih Bursunu Nasıl Kazanırım?

İlk 5 tercihinden en az birinde İstanbul Topkapı Üniversitesinde istediğin lisans ya da ön lisans programını yaz. Kalan tercihlerinde de İstanbul Topkapı Üniversitesinden en az bir lisans ya da ön lisans programına yer ver. Hangi bölümümüze yerleşirsen yerleş ilgili bölümün en yüksek tercih bursuyla kayıt olma fırsatını kazan.

Örnek:

Tercih listesinde ilk 5 sıraya İstanbul Topkapı Üniversitesinden en az bir bölüm yazan aday öğrencimiz, kalan tercih haklarında da üniversitemizde yer alan bir bölümümüzü tercih ediyor. Aday öğrencimiz, ilk 5 tercihinde yer alan bölümümüze değil de daha alt sıralarda tercih ettiği bölümümüzü kazansa da ilk 5’te bir lisans ya da ön lisans programımıza yer verdiği için yerleştiği bölümün ilk 5 tercih indirimi oranında Sıra Dışı Tercih Bursundan faydalanma hakkını kazanıyor.

Hangi koşullarda geçerli?

Sıra Dışı Tercih Bursu, %50 burslu tüm lisans ve ön lisans programlarında geçerlidir.

İstanbul Topkapı Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü (İngilizce)

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü (İngilizce) ülkemizde yeni yeni popülerliğini kazanan bir bölüm olmasına karşın, gelecek vaad eden bir bölümdür. Bilginin hayatî önem kazandığı günümüzde, Yönetim Bilişim Sistemleri, teknoloji, insan ve bilgi yönetimini bir araya getiren multidisipliner bir alandır.

Bölüm, 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün amacı, bilgiyi yönetebilen, teknoloji ve sistem gibi alanları bir araya getirebilen, bilgiyi üretebilen ve kullanabilen, yöneticilerin daha hızlı ve doğru karar vermesini sağlamak için farklı yerlerdeki bilgileri bir araya getirebilen ve sunabilen kişileri yetiştirip meslek hayatına kazandırmaktır. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü, öğrencilere küresel gelişmelere de adapte edebilecekleri yetkinlikler kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu sebeple dinamik bir çalışma alanına sahiptir.

Bölümün Amacı

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızla geliştiği, Endüstri 4.0 bileşenlerinin ve prensiplerinin hemen hemen tüm sektörleri etkilediği, küresel piyasa koşullarının tüm işletmeleri derinden etkilediği günümüzün yüksek rekabetçi iş dünyasında, öncelikle kısa vadede hayatta kalmak, sonrasında ise stratejik anlamda orta ve uzun vadede sürdürülebilir rekabet avantajını koruyarak pazarda var olmak isteyen tüm işletmelerin ellerindeki en önemli çözümlerden birini, işletme ve bilişim alanlarının entegrasyonundan meydana gelen “Yönetim Bilişim Sistemleri” oluşturmaktadır.

Yönetim Bilişim Sistemleri programında, tamamen bilimsel bir bakış açısıyla oluşturulmuş altyapı üzerinde, pratiğe yönelik olarak bir araya getirilen bu iki disiplin sayesinde gerek kamu, gerek özel, gerekse kar amacı gütmeyen kurum, kuruluş ve işletmelerde, bilişim sistemleri ihtiyaçlarını belirleyebilen ve işletmelerin ihtiyacına göre bu sistemleri tasarlayabilen, geliştirebilen ve aynı zamanda bu sistemleri işletmelerin vizyon ve misyonları doğrultusunda yönetebilen, en çağdaş ve yenilikçi bilişim çözümlerine hakim uzman ve yöneticiler yetiştirilmektedir.

Akademik anlamda bilgi teknolojileri ile sosyal bilimlerin disiplinler arası bir anlayışla harmanlandığı bir alan olan Yönetim Bilişim Sistemleri, günümüzde ulusal ve uluslararası ölçekte gittikçe önem kazanan, geleceğin meslekleri arasında gösterilmektedir. Bu bağlamda, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü, ABD ve Avrupa üniversiteleri başta olmak üzere, tüm dünyada tercih edilen bir bölüm haline gelmiştir. Ülkemizde de son 10-15 yıl içerisinde üniversitelerimiz bünyesinde gerek yüksek lisans, gerekse doktora programlarıyla giderek büyüyen ve gelişen bu alanın, gelecekte de hem akademik dünyada hem de iş dünyasında öneminin hızla artacağı öngörülmektedir.

Bu kapsamda, İstanbul Topkapı Üniversitesi de, uzun yıllar hem yurtiçinde hem de yurtdışında teknoloji sektörü başta olmak üzere çeşitli sektörlerde orta ve üst düzey yöneticilik yapmış, yurtdışında önemli düzeyde akademik araştırma deneyimi olan tam zamanlı akademisyen ve araştırmacı kadrosuyla, bilgisayar laboratuvarları ve bilişim altyapısıyla, gerek akademik gerekse iş dünyasından stratejik işbirlikleri yaptığı kurumlarla, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü öğrencilerinin geleceğe en donanımlı şekilde hazırlanmalarını sağlamak ve Yönetim Bilişim Sistemleri alanında Türkiye’nin en iddialı üniversitelerinden biri olmak yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Süresi

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü %100 İngilizce eğitim vermektedir. Bölümümüzde öğrenim görmeye hak kazanan öğrenciler, bölümdeki dersleri görebilecek yabancı dil yetkinliğine sahip olmak durumundadır. Bu nedenle kayıt yapan öğrenciler eğer geçerli bir yabancı dil skoruna sahip değilse, okul tarafından yapılan hazırlık eğitimi muafiyet sınavına girmelidir. Bu sınavda başarılı olan öğrenciler hazırlık sınıfı hariç en az 4 yıl (8 Akademik Dönem) lisans eğitimi alarak Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü lisans diploması almaya hak kazanır. Başarısız olanlar ise 1 yıl süreyle İngilizce hazırlık eğitimi alarak lisans eğitimlerine başlarlar. Azami eğitim süresi ise lisans öğrenimi gören öğrenciler için hazırlık sınıfı hariç yedi yıldır.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünün İş Olanakları

Yönetim Bilişim Sistemleri  bölümü mezunları, lisans diplomaları ile kamu ve özel sektörlerin çeşitli departmanlarında çalışma olanaklarına sahip olurlar.  Geleceğin meslekleri arasında görülen ve hemen her türlü alanlarda çalışabilmelerini sağlayacak bilgi ve becerilerle donanmış mezunlar, muhasebe, pazarlama, bilgi işlem, finans, satış, insan kaynakları yönetimi, bilgi teknolojileri, halkla ilişkiler gibi alanlarda kendilerine istihdam olanakları yaratmaktadır. Bunun yanı sıra Proje Yöneticisi, Sistem Tasarımcısı Ve Yöneticisi, Ağ Tasarımcısı Ve Yöneticisi, Veri Tabanı Sistemleri Tasarımcısı Ve Yöneticisi, Bilişim Güvenlik Uzmanı, Kurumsal Kaynak Planlama Uzmanı, Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, E-Ticaret, E-Pazarlama Ve E-Reklamcılık Uzmanı, Bankacılık, finans, üretim ve sağlık olmak üzere tüm sektörlerde bilişim konularında danışmanlık ve proje yöneticiliği, İş Zekası Ve İş Analitiği Uzmanı, Web Tasarımcı ve Programcısı vb. gibi birçok unvanda görev yaparlar.

Sizi Arayalım ve Bilgilendirelim

Puan ve Kontenjanlar

BÖLÜMÖĞR. SÜREPUAN TÜRÜ2022 KONT.2022 EN KÜÇÜK PUAN2022 EN KÜÇÜK BAŞARI SIRASI2022 YILLIK ÜCRET (KDV DAHİL)İLK 5 TERCİH İNDİRİMİ ORANIİLK 5 TERCİH İNDİRİMLİ YILLIK ÜCRETKAMPÜS & ONLİNE TERCİH İNDİRİMLİ YILLIK ÜCRET
Yönetim Bilişim Sistemleri
(İngilizce) (Burslu)
4EA11359,86147.311
Yönetim Bilişim Sistemleri
(İngilizce) (%50 İndirimli)
4EA59265,95696.486₺37.80025%₺28.350₺26.933

Bölüm Tanıtımı

Play Video about yönetim bilişim sistemleri bölümü

Diğer Bölümler

Bilgisayar Mühendisliği

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Yazılım Mühendisliği

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Yeni Medya ve İletişim

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi