program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

4 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan

Kontenjan

İncele

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

İstanbul Topkapı Üniversitesi Tiyatro Bölümü

Tiyatro Bölümü, sahne sahne sanatları disiplinlerinin ihtiyaç duyduğu oyuncuyu gerek sahne, gerek ekran gerekse mikrofon önüne eksiksiz bir biçimde hazırlamayı hedef edinmiş bir oyunculuk bölümüdür. Disiplinlerarası oyunculuk mesleğinin icrasında hangi alanda performans gösterirse göstersin oyuncunun temel eğitiminin tiyatro alanından geçtiği yüzyıllardır karşımıza her defasında bir gerçek olarak çıkmaktadır. Tiyatro Bölümü  sanat bölümleri arasında disiplinlerarası etkileşimden en çok fayda sağlayan alanlardan birisidir. Bu sebepledir ki alanda eğitim gören adaylar bu bölümde eğitimlerini tamamlayıp mezun olduklarında bir çok iş olanağıyla doğrudan temas eder halde olurlar. Tiyatro Bölümü içerik ve müfredat olarak çeşitliliğiyle diğer sanat alanları eğitimlerini kapsayıcı bir durum sergiler.

Bölümün Amacı

Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde yer alan, Tiyatro Bölümü, ülkemizde ve dünyada son yıllarda giderek artan donanımlı oyuncu talebininin eksiksiz ve yenilikçi bir biçimde karşılanması için kurulmuş üniversitemizin en yeni bölümlerinden birisidir. Konservatif yapıdan uzaklaşmadan, çağın gereksinimlerini ve mesleğin yeni ihtiyaçlarını da göz ardı etmeden verilecek eğitimle oyunculuk dünyasına yeni kazanımlar sağlamayı amaçlamaktadır. Tiyatro alanı, sanatın çağlar boyunca vazgeçilmez disiplinlerinde birisi olmuş ve toplumların şekillenmesinde önemli rol oynamıştır. Bugün ülkemizde giderek artan bir talebi karşılamak için kurulan tiyatro bölümleri sektörün ve toplumun ihtiyaçlarına karşılık vermeyi ilke ve amaç edinmiştir. Üniversitemiz Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi çatısı altında kurulan tiyatro bölümümüzde bu yolda, yenilikçi bir bakış açısıyla yola çıkmıştır.

Kabul Koşulları

Tiyatro Bölümü aday öğrencisinin ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavda TYT yerleştirme puanının olması gerekmektedir. Alınan puanın ardından üniversite tarafından belirlenen tarihlerde gerçekleşecek olan yetenek sınavlarında, bölüm tarafından talep edilen performanslarını jüri karşısında sergilemeleri istenmektedir. Jüri tarafından gerçekleştirilecek değerlendirmenin ardından adayların aldıkları puanlarla yapılan listelemede bölüm kontenjanı doğrultusunda bölüme kabul gerçekleştirilecektir.

Tiyatro Bölümünün İş Olanakları Nelerdir?

Oyunculuk adayı için alanda tercih etme şanslarının olduğu geniş bir iş yelpazesi mevcuttur. Ülkemizin bir çok bölgesinde devlet tiyatroları, şehirlerimizin kurduğu şehir tiyatroları ve sayısı yüzleri aşan irili ufaklı özel tiyatrolar bugün üniversitelerin oyunculuk bölümlerinden mezun olacak donanımlı oyunculara ihtiyaç duymaktadır.

Ulusal, yerli ve yabancı dijital platformların hayata geçirdiği sayısız dizi, sinema filmi, ve belgesel gösterime girmekte ve sektör her geçen gün yeni oyuncu arayışına girmektedir.

Globalleşen, sınırların artık varolmadığı dünyamızda oyunculuk mesleğini sadece ulusal alanda değerlendirmemek gerekir. Yeterli donanıma sahip bir oyuncu uluslarası bir çok projede yer alabilmektedir. Dijital bir dünyanın hızlı bir şekilde hayatlarımıza girişiyle birlikte oyunculuk mesleği farklı boyutlara açılmıştır.

Oyunculuk mesleğinin disiplinlerarası oluşu adaya farklı alanlarda kapılar açmaktadır. Bunlardan birisi tartışmasız seslendirme oyunculuğudur.

Tiyatro Bölüm Süresi

Bölümün eğitim süresi 4 yıl, 8 yarıyıldan oluşur.

Sizi Arayalım ve Bilgilendirelim

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SANATA DESTEK BURSUKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205090127Tiyatro (Burslu)4TYT8TYT Puanı hesaplanan adaylar Özel Yetenek Sınavlarımıza girerek kabul edilebilirler.
205090128Tiyatro (%50 İndirimli)4TYT47₺70.000₺56.000

*TYT Puanı (YKS 2023) olan adaylar, Üniversitemizin Özel Yetenek Sınavlarına girerek kabul edilebilirler.

Bölüm Tanıtımı

Play Video about tiyatro bölümü

Diğer Bölümler

Resim

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Mimarlık

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi