program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

4 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan

Kontenjan

İncele

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

İstanbul Topkapı Üniversitesi Resim Bölümü

Güzel Sanatlar, Tasarım Ve Mimarlık Fakültesi’nin en yeni bölümlerinden biri olan Resim Bölümü,  sanatın yarattığı gereksinimlere ve çağın gerektirdiği devinimlere uygun olacak bir anlayış ile yola çıkmıştır. Resim Bölümü’nde öğrencinin bireysel yaratıcı kişiliğini ön plana çıkaran ve disiplinlerarası sanat anlayışını temel alan bir eğitim programı uygulanmaktadır.

Bölümümüzde uygulamalı atölye derslerinin yanısıra öğrencinin kavramsal yönünü kuvvetlendirmek adına geniş yelpazeli sanat tarihi dersleri verilmektedir. Bu doğrultuda resim sanatının başlangıcından günümüze kadar olan tüm evreleri görsel veriler doğrultusunda irdelenmektedir. Resim sanatının tarihi ve kuramı uygulama bütünlüğü içerisinde verilmektedir. Deneysel ağırlıklı programlar, konferans, seminer, sergi ve uygulamalarla desteklenmektedir. Eğitim süresi boyunca amaç;  öğrencinin  sezgi, sorgu, deneme yöntemleriyle kavramı anlamak ve çözümleme yöntemlerini geliştirerek çağdaş sanatın gerekliliğini çalışmalarıyla ortaya  koymaktır. Resim Bölümü eğitim programı, öğrencinin yaratıcı ve bireysel ifade güçlerini pekiştirerek, resim alanında çağdaş yorumlama yöntemlerini kavramasını ve kendi özgün ifade biçimleriyle yeniden ortaya koymasını hedeflemektedir.

Bölümümüz, Sanat ve sanat eğitimi alanında çağdaş sanat yaklaşımlarını, kuramlarını anlayarak, özgün değerler oluşturarak, öğretim elemanları ve öğrencileri bazında ülkemizi uluslararası düzeyde tanıtmayı hedeflemektedir. Çağdaş anlayış ekseninde bir eğitim programını benimsemiş olan Resim bölümü, öğrencilerini, ülkemizin ihtiyacı olan, bilgi düzeyleri gelişmiş, nitelikli, algı düzeyleri yüksek, çalışan, üreten, entellektüel seviyesi yüksek sanatçı bireyler olarak yetiştirmeyi amaç edinmiştir.

Bölümün Amacı

Resim insanlık tarihinin en köklü uğraşlarından biridir. Mağara resimlerinden ilk mimari yapıtlara ve dini mekanlara eşlik eden bu uğraş, özellikle 15. yüzyıldan itibaren mimari ve heykelden bağımsızlaşarak ayrı bir sanat dalı olarak özerkleşecektir. Yağlıboyanın icadı ve iki boyutlu yüzeyde üçüncü boyutu vermeye olanak tanıyan perspektifin uygulanması resmin hem dini hem de dindışı alandaki uygulanırlılığını artıracaktır. Michelangelo’dan Da Vinci’ye oradan Brueghel ve Rembrandt’a uzanan zengin bir gelenek, resmi gündelik hayatın dünyasına sokacaktır. 19. Yüzyılda İzlenimcilikle başlayan ve modernizm olarak nitelendirilen anlayışlar ise 20. Yüzyılın başlarında Picasso gibi sanatçıların gayretleriyle resmi çok farklı bir rotaya sokacaktır.  Resim bölümü disiplinlerarası bir anlayışla sanat ve tasarım tarihinden günümüz çağdaş sanatına, resim sanatının gelişimini ve akımları yoğun bir atölye çalışmasıyla beraber vermeyi hedefliyor.

Resim Bölümüne Kabul Koşulları

Resim Bölümü’nde eğitim almak, sanat dünyasının hızla değişen şartlarına hazırlıklı olmak ve sanat alanında bireysel yetkinliğe sahip olmak isteyen genç üniversite adaylarının, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ilk basamak sınavında TYT puanlarının olması gerekmektedir. Yeterli puanı alan adaylar daha sonra İstanbul Topkapı Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecek olan Yetenek Sınavı’na katılacaklar, yetenek sınavından geçerli not alan öğrenciler ise belirlenen kontenjana bağlı olarak başarı sıralamasına göre bölümümüze kayıt yaptırmaya hak kazanacaklardır. Resim Bölümü’nde eğitim almak ve sanat dünyasına adım atmak isteyen genç üniversite adaylarımızın okumayı ve araştırmayı sevmesi, yaratıcı davranma becerisine sahip olması ve bu becerilerini sanatsal yaratımlara dönüştürme konusunda yüksek bir dinamizme ve heyecana sahip olmaları beklenmektedir.

Resim Bölümü Süresi

Resim Bölümü, dört yıl ve sekiz yarıyıldan oluşan bir lisans programıdır. Bölümümüz öğrencileri ikinci yılın başından itibaren, bölümümüzün anlaşma yaptığı üniversitemizin diğer bölümlerinde çift anadal ya da yandal programlarına katılabilirler. Belirlenen kontenjana bağlı olarak başarı sıralamasına göre tercih edecekleri diğer bölümlerde eğitim alma şansına sahip olan öğrencilerimiz, diğer bölümlerde de başarılı oldukları ve gerekli şartları yerine getirdiklerinde ikinci bir diplomaya ya da uzmanlık sertifikasına sahip olma fırsatı yakalamaktadırlar.

Resim Bölüm İş Olanakları

Resim Bölümünde, eğitim öğretim programı dahilinde alınması gereken zorunlu ve seçmeli dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler lisans diploması alarak mezun olma hakkı kazanırlar. Sanat eğitimi alan öğrenci, bunların neticesinde; edindiği tecrübeleri, teknik deneyimlerini, sanat bilgisiyle bütünleştirerek, yeni oluşumlara ulaşmasını gerektirecek donanımlarla özgüvenli bir şekilde kendi yönünü belirleyebilir. Mezun öğrenciler, alanlarında lisansüstü eğitim yaparak kendilerini geliştirebilir, şartları yerine getirmeleri dahilinde, akademik ortamda eğitimci olabilirler. Resim Bölümünden mezun olan öğrencilerimiz serbest ressam olabilir, kamusal ya da özel alanda danışmanlık yapabilir, sinema sektöründe sanat yönetmeni/sanat asistanı olarak çalışabilir, galerilerde/sanat ile alakalı kurumlarda yöneticilik, küratörlük ve eleştirmenlik yapabilirler.

Sizi Arayalım ve Bilgilendirelim

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SANATA DESTEK BURSUKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205090125Resim (Burslu)4TYT7 TYT Puanı hesaplanan adaylar Özel Yetenek Sınavlarımıza girerek kabul edilebilirler.
205090126Resim (%50 İndirimli)4TYT38₺70.000₺56.000

*TYT Puanı (YKS 2023) olan adaylar, Üniversitemizin Özel Yetenek Sınavlarına girerek kabul edilebilirler.

Bölüm Tanıtımı

Play Video about resim bölümü
Play Video about resim bölümü

Diğer Bölümler

Grafik Tasarım

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Dijital Oyun Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi