program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

4 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan

Kontenjan

İncele

kampüs

Yerleşke

Altunizade

İstanbul Topkapı Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümü

Bir mesajı iletmek ve bu iletişim sürecini gerçekleştirmek için görüntüye ihtiyaç duyan grafik tasarım; bir düşünceyi görselleştirmek, görseli geliştirmek için metin ve görselin bir bütün olarak ele alındığı, iki ve üç boyutlu düzenlemeler bütünüdür. Grafik Tasarım Bölümü’nde, görsel tasarımın temel ilkelerinden olan denge, ritim, hareket, görüntü, tekrarlama, simetri-asimetri, bütünlük vb. kavramlar etrafında teorik ve uygulamalı olarak eğitim verilmesinin yanı sıra bilgisayar teknolojisi ile desteklenen eğitim programı ile entelektüel ve teknik yeterliliğe sahip grafik tasarımcılar yetiştiren bir lisans bölümüdür. İletişim teknolojilerinin ön planda olduğu günümüzde kitap, dergi, gazete, ambalaj gibi basılı medyumların dışında, hareketli görüntü, animasyon, dijital oyun tasarımı, web sitesi tasarımı gibi dijital mecralarda da kendine yer edinen Grafik Tasarım Bölümü geniş bir alana yayılmaktadır. Grafik Tasarım Bölümü, görsel iletişimi en iyi şekilde sağlayabilen, görsel dil ile ulaşmak istediği hedef kitleye en doğru şekilde seslenebilen, günceli takip ederek uluslararası standartlarda özgün ve yaratıcı içerikler üretebilen kişiler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bölümün Amacı

Günümüzde görsel üretimin öneminin artması ve iletişim açısından bir dil oluşturması grafik tasarım duyulan ihtiyacı beraberinde getirmektedir. Üretim medyalarının hızlı gelişimi ve farklı şekillerde olması her geçen gün güncellenen bir yaratım durumuna zemin hazırlamaktadır. Bu koşullarla farklı içeriklerin, fraklı anlatım tarzlarıyla yaratıcı, özgün bir üslupta aktarılması gerekmektedir. Bölümümüz eğitim programında, grafik tasarımın üretim alanında yer alan kurumsal kimlik, kitap, dergi, katalog, basın ilanı, ambalaj tasarımı, broşür, afiş, faaliyet raporu vb. ürünlerin üretiminde çağdaş ve etkileyici görsel bir dil yaratımı amacıyla program oluşturulmuştur.

Lisans eğitimi programımız, grafik tasarımın basılı medya veya dijital tasarım alanlarında hem kavramsal hem de teknik becerilere sahip olan bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu hedefler doğrultusunda sanat kavramı, yetenek, teknik ve dijital üretimler bir arada kullanılarak disiplinler arası bir üretim benimsenirken, toplumsal ve kültürel değişimleri izleyen, kavrayan, sorgulayan, bilinçli ve mesleki alanında uzmanlaşmış grafik tasarımcılar yetiştirmek amaçlamaktadır. 

Kabul Koşulları

Grafik Tasarımı Lisans Programına girebilmek için öğrenci adaylarının lise eğitimini tamamlamış veya yurtdışında eşdeğer bir eğitim almış olmalıdır. Ayrıca adayların üniversite sınavında TYT puan türünde hesaplanmış puanlarının olması ve İstanbul Topkapı Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Yetenek Sınavında başarılı olmaları gerekmektedir.

Grafik Tasarımı Bölümü İş Olanakları

Grafik Tasarımı Bölümü’nden mezun olan öğrencilerimiz aldıkları eğitim doğrultusunda grafik tasarımın görsel zeminini oluşturan tipografi, illüstrasyon ve fotoğraf alanlarına hakim olmakta ve özgün tasarımlar oluşturmaktadırlar. Geniş bir alanı ve iş imkanını kapsayan bölüm eğitim süreciyle beraber alandaki farklı yaklaşımlarım öğrencilere sunulması ve öğrencileri ilgileri doğrultusunda yönlendirmektedir. Mezunlar  iletişim sektörü, reklam ajansları, çeşitli özel ve kamu kuruluşunun ilgili departmanlarında grafik tasarımcı ya da sanat yönetmeni olabilir aynı zamanda freelance olarak da çalışabilirler. İletişimi destekleyen  tasarım ürünleri, kurumsal kimlik, video, animasyon, fotoğraf ve multimedya alanlarında, elektronik ortam çalışmalarında, yayıncılık sektöründe gazete ve dergilerde görev alırlar. Ayrıca lisans eğitimi sırasında yandal ve çift anadal olanaklarından yararlanarak kariyerlerine yön verebilirler. Bölümü başarılı bir not ortalamasıyla bitiren mezunlar lisansüstü eğitim programlarına devam ederek akademisyen olarak okulda kalma imkanına da sahiptir.

Sizi Arayalım ve Bilgilendirelim

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SANATA DESTEK BURSUKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205090019Grafik Tasarımı (Burslu)4TYT7 TYT Puanı hesaplanan adaylar Özel Yetenek Sınavlarımıza girerek kabul edilebilirler.
205090093Çizgi Film ve Animasyon (%50 İndirimli)4TYT47₺70.000₺56.000

*TYT Puanı (YKS 2023) olan adaylar, Üniversitemizin Özel Yetenek Sınavlarına girerek kabul edilebilirler.

Bölüm Tanıtımı

Play Video about grafik tasarım ingilizce bölümü
Play Video about grafik tasarım bölümü

Diğer Bölümler

Çizgi Film ve Animasyon

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Dijital Oyun Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Görsel İletişim Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi