program kodu

Puan Türü

SAY

eğitim süresi

Eğitim Süresi

4 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan

Kontenjan

İncele

kampüs

Yerleşke

Altunizade

ücret

Ücret

İncele

İstanbul Topkapı Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı Bölümü

Dijital Oyun Tasarımı bölümü, öğrencilerini dijital oyun sektörünün ihtiyaçlarına cevap verebilen yetkin bireyler olarak yetiştirmeyi amaçlayan bir lisans bölümüdür. Günümüz dünyasında hızla gelişen teknoloji ekosisteminde parlayan bir yıldız olarak yükselişine devam eden ve gitgide popülerliğini arttıran oyun sektöründe her geçen gün nitelikli insan kaynağı açığı artmaktadır. Dijital Oyun Tasarımı Bölümü oyun sektöründe kendine güçlü bir yer bulacak, geleceği fikirleriyle şekillendirecek ve büyük başarılar kazanacak mezunları bünyesinde şekillendirir. Bu amaç doğrultusunda öğrencilere çok büyük bir yelpazeden dersler sunar. Multidisipliner bir alan olan Dijital Oyun Tasarımı Bölümü, oyun tasarımı ve geliştirme, grafik tasarımı, modelleme, yaratıcı düşünme, oyun kültürü, animasyon, senaryo yazımı, müzik tasarımı gibi oyun üretiminin tüm aşamalarına değinen konuları hem teorik hem de pratik olarak lisans öğrenimi boyunca bölüm öğrencilerine sunmaktadır. Bölüm mezunları, mezun olduklarında tüm bu farklı alanlardan bilgi birikimine sahip olmakla beraber bu bilgileri uygulama becerilerine de sahip olmaktadırlar. Bu bakımdan Dijital Oyun Tasarımı Bölümü dijital oyun sektöründe başarılı olmak isteyen kişilere en iyi şekilde yeterlilik kazandırabilen nadide bir bölümdür.

Bölümün Amacı

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin en genç bölümlerinden biri olan Dijital Oyun Tasarımı Bölümü, dijital teknolojilerin yarattığı gereksinimlere ve çağın gerektirdiği yeniliklere uygun olacak bir anlayış ile yola çıkmıştır. Bu anlayış sadece dört yıldan ve birçok dersten oluşan bir üniversite eğitimini değil, bundan çok daha fazlasını hedefleyen bir vizyon ortaya koymaktadır. Hem akademik hem de entelektüel açıdan donanımlı gençleri, hayatın içinden deneyimleyeceği bilgilerle iş hayatına hazırlayan Dijital Oyun Tasarımı Bölümü, rekabetçi şartların ortaya çıkardığı zorluklara karşı yenilikçi ve dönüştürücü bir eğitim programına sahiptir. Disiplinlerarası bir bakış açısına ve oldukça geniş bir uygulama alanına sahip olan bölümümüz, geçmişten aldığı geleneksel mirası günümüzün oyun teknolojileri ortamına entegre ederek, öğrencilerimizi geleceğe hazır ve ayakları yere sağlam basan bireyler olarak yetiştirmektedir.         

Kabul Koşulları

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü’nde günümüzün ve geleceğin mesleğinde eğitim almak, dijital teknolojilerin sınırsız bir ivmeyle ilerlediği şartlara hazırlıklı olmak ve oyun teknolojilerinin uçsuz bucaksız dünyasında bireysel yetkinliğe sahip olmak isteyen genç üniversite adaylarının, lise ya da dengi bir okul bitirdiklerini belgeleyen diplomaya sahip olmaları ve ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan yeterli olan puanı almaları gerekmektedir. Ancak bunlardan farklı olarak, Dijital Oyun Tasarımı Bölümü’nde eğitim almak ve bir meslek sahibi olmak isteyen genç üniversite adaylarının mutlaka araştırmayı ve oyun dünyasını sevmesi, ayrıca yaratıcı olması ve yeni fikirlerini somut bir proje halinde diğer insanlarla paylaşma konusunda da yüksek bir dinamizme ve heyecana sahip olmaları son derece önemlidir.

Dijital Oyun Tasarımı Bölümünün İş Olanakları Nelerdir?

Dijital Oyun Tasarımı lisans programı mezunları kariyerlerine özel sektörde veya akademide devam edebilirler. Özel sektör imkanları bakımından kişilere Dijital Oyun Tasarımı Bölümü çok büyük bir yelpaze sunmaktadır. Mezunlar girişimci olarak kendi oyun stüdyolarını açıp kendi oyunlarını üretmeye başlayabilirler. Bunun yanı sıra oyun şirketlerinin ihtiyaçları doğrultusunda oyun tasarımcısı, oyun geliştiricisi, grafik tasarımcısı, çevre tasarımcısı, level tasarımcısı, oyun müzik tasarımcısı, oyun ürün menajeri, oyun senaryo tasarımcısı, kullanıcı arayüz tasarımcısı, animasyon tasarımcısı gibi sektörün her aşamasında yer alabilirler. Oyun sektörünün dışında mezunlar lisans öğrenimi boyunca aldıkları geniş eğitim ile sinema, radyo televizyon, haber ve reklam, film prodüksiyon, ses prodüksiyon, animasyon ve modelleme alanları gibi farklı sektörler içerisinde de kendilerine iş imkanları bulabilmektedirler.

Dijital Oyun Tasarımı Bölüm Süresi

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü, dört yıl ve sekiz yarıyıldan oluşan bir lisans programıdır. Bölümümüz öğrencileri ikinci yılın başından itibaren, bölümümüzün anlaşma yaptığı üniversitemizin diğer bölümlerinde çift anadal ya da yandal programlarına katılabilirler. Belirlenen kontenjana bağlı olarak başarı sıralamasına göre tercih edecekleri diğer bölümlerde eğitim alma şansına sahip olan öğrencilerimiz, diğer bölümlerde de başarılı oldukları ve gerekli şartları yerine getirdiklerinde ikinci bir diplomaya ya da uzmanlık sertifikasına sahip olma fırsatı yakalamaktadırlar. Böylelikle hem kendi bölümleri olan Dijital Oyun Tasarımı Bölümü’nde uzmanlaşma imkanı bulacaklardır hem de kendi kariyer planlarına uygun olacak şekilde ve bölümümüzün öğretim üyelerinin önerileriyle gelecek hayallerine bir adım daha yaklaşacaklardır. 

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205090129Dijital Oyun Tasarımı (Burslu)4SAY7369,04145.539
205090130Dijital Oyun Tasarımı (%50 İndirimli)4SAY42268,89412.851₺90.000₺72.000₺68.400

Bölüm Tanıtımı

Play Video about dijital oyun tasarımı bölümü

Diğer Bölümler

Çizgi Film ve Animasyon

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Grafik Tasarım

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Resim

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi