program kodu

Puan Türü

EA

eğitim süresi

Eğitim Süresi

4 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

İngilizce

kontenjan
Kontenjan

Burslu: 4
%50 İndirimli: 25

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

İstanbul Topkapı Üniversitesi Felsefe Bölümü (İngilizce)

Programın Amacı

Felsefe bölümü, bireysel ve toplumsal varoluşumuza ilişkin sorulara odaklı bir eğitim vermektedir. Bu eğitimin amacı, bir birey olarak kendimize ve topluma dair ontolojik, epistemolojik, etik ve estetik sorular sorabilmek ve yanıtlar arayabilmektir. Bu amaca uygun olarak, lisans programı felsefenin çeşitli alanlarına ilişkin tarihsel ve sistematik derslerden oluşturulmuştur.

Sistemli ve birbirini izleyen dersler sonucunda öğrencilerin, felsefi bilgi birikimine sahip olmanın yanında, insan faaliyetlerinin farklı alanlarını felsefi olarak ele alma ve ifade etme, hayatın çeşitli alanları hakkında bilgili, bilinçli ve tutarlı görüşlere sahip olma, başkasını dinlemenin önemini ve gereğini kavrama ve sağlıklı diyalog geliştirme, estetik, politik ve ahlaki duyarlılıklar edinme, bir tartışmadaki mantıksal hataları ve retorik araçları tanıyabilme, analitik düşünebilme, görüşlerini savunmak için ikna edici argümanlar ortaya koyabilme ve eleştirel düşünme gibi kabiliyetleri geliştirmesi beklenmektedir.

Felsefe Bölümü Süresi

Felsefe Bölümü’nde verilen lisans eğitimi sekiz yarıyılı kapsamaktadır. Programın öğretim türü örgündür. Eğitim dili İngilizce’dir ve sözel puan türüyle öğrenci kabul etmektedir.

Aynı zamanda öğrencilerimiz 2. sınıftan itibaren ilgili başvuru tarihlerinde başvurularını yapmak ve İstanbul Topkapı Üniversitesi Çift Anadal ve Yandal Yönergesi’nde belirtilen asgari koşulları sağlamak koşuluyla fakültemiz bünyesinde yer alan diğer bölümlerden çift anadal veya yandal yapabilirler. Böylelikle öğrencilerimiz disiplinler arası bir anlayışla, farklı alanlarda uzmanlaşmış öğretim elemanlarının danışmanlığında birden fazla programdan mezun olma imkanına sahip olmaktadır.

İş Olanakları

Bölümden mezun olanlara Felsefeci ünvanı verilmektedir. Öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığının öngördüğü (16) kredi sosyoloji ve (16) kredi psikoloji derslerini alıp Pedagojik Formasyon Sertifikasını da aldıktan sonra atanmaları dahilinde Milli Eğitim’de ve özel okullarda Felsefe Grubu Öğretmeni olarak görev alabilirler. Bunun dışında bölüm mezunları kariyerlerine akademik alanda (Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde) sürdürerek alandaki bilimsel çalışmalarını üniversite çatısı altında sürdürmeye devam edebilmektedirler.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205090056Psikoloji (İngilizce) (Burslu)4EA10363,69136.856
205090057 Psikoloji (İngilizce) (%50 İndirimli)4EA63250,52871.279₺140.000₺112.000₺106.400

Bölüm Tanıtımı

Play Video about psikoloji bölümü
Play Video about psikoloji bölümü

Diğer Bölümler

Tarih

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

İngiliz Dili ve Edebiyatı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi