program kodu

Puan Türü

SÖZ

eğitim süresi

Eğitim Süresi

4 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan
Kontenjan

Burslu: 4
%50 İndirimli: 25

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

İstanbul Topkapı Üniversitesi Tarih Bölümü

Programın Amacı

İstanbul Topkapı Üniversitesi Tarih Bölümü, kendi alanlarında deneyimli, donanımlı ve tanınmış akademik kadrosu ile çağın gerektirdiği vizyona uygun bir lisans eğitimi vermeyi amaçlamaktadır.

Tarih Bölümünün eğitim vizyonu, öğrencilere entelektüel derinlik kazandırmanın yanı sıra; onların, soru sormalarını, eleştirel düşünmelerini, alternatif bakış açılarına sahip olmalarını ve öğrenme çıktılarını, ekip halinde dayanışma içinde temin etmelerini sağlamayı hedeflemektedir. Bölümde, Genel Türk Tarihi, Selçuklu Tarihi, Osmanlı Tarihi, Bizans Tarihi, Roma Tarihi ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi gibi farklı dönemleri ele alan çeşitli dersler bulunmaktadır. Bir tarih bölümünde bulunması gerekli olan bu gibi temel nitelikteki zorunlu derslerin dışında, öğrencilerin kişisel ilgi alanlarına uygun düşecek seçmeli ders alternatifleri de sunulmaktadır. Söz konusu dersler, günümüz tarih eğitimine ve çağdaş tarih yazımına yaraşır şekilde, sosyal bilimlerin diğer dallarıyla etkileşim ve bütünlük içinde verilmektedir. 

Öğrencilerimiz ayrıca beşinci yarıyıldan itibaren Üniversite bünyesindeki diğer bölümlerden, alan dışı seçmeli dersler alarak perspektiflerini genişletme imkânına erişirler. Lisans programımız dâhilinde İktisadî, İdarî ve Sosyal Bilimler Fakültesinin diğer bölümleri ile ortak dersler yürütülmekte ve öğrencilerimizin diğer disiplinler ile doğrudan tanışması amaçlanmaktadır. Ayrıca bu fakültenin diğer bölümlerinde, yan dal ve çift ana dal programları ile eğitim almaları mümkündür.

Ayrıca, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’ne bağlı olarak, bölümümüzde bulunan Tarih Anabilim Dalında tezli ve tezsiz yüksek lisans programları yürütülmektedir. Yüksek lisans programları dahil bölümdeki tüm derslerin eğitim dili Türkçe’dir.  

Tarih Bölümü Süresi

Tarih Bölümünün öğrenim süresi 4 yıldır (8 yarıyıl). Bölümü başarı ile bitiren öğrenciler Tarih Bölümü lisans diploması almaya hak kazanır. Eğitim dili Türkçe olan bölüm için istenildiği takdirde lisans eğitimine başlamadan İngilizce hazırlık eğitimi alınabilir. Azami eğitim süresi ise lisans öğrenimi gören öğrenciler için hazırlık sınıfı hariç yedi yıldır.

Kabul Koşulları

Tarih bölümüne kabul almak isteyen adayların en az lise ve dengi okul diplomasını sahip olması ve güncel yükseköğretim kurumlarına giriş sınavından bölümü okumaya hak kazanmak için yeterli puanı almış olması gerekmektedir.  Yatay geçiş, dikey geçiş, intibak, özel öğrenci ve yabancı uyruklu öğrenciler için İstanbul Topkapı Üniversitesi Senatosu tarafından belirlenmiş düzenlemelere tabi olmak koşuluyla programa başvuru yapabilirler.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205090031Tarih (Burslu)4SÖZ4363,5376.074
205090032Tarih (%50 İndirimli)4SÖZ25₺80.000₺64.000₺60.800

Bölüm Tanıtımı

Play Video about tarih bölümü

Diğer Bölümler

Psikoloji

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi