program kodu

Puan Türü

EA

eğitim süresi

Eğitim Süresi

4 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan

Kontenjan

İncele

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

Ekonomi Bölümü Sıra Dışı Tercih Bursu

Sıra Dışı Tercih Bursunu Nasıl Kazanırım?

İlk 5 tercihinden en az birinde İstanbul Topkapı Üniversitesinde istediğin lisans ya da ön lisans programını yaz. Kalan tercihlerinde de İstanbul Topkapı Üniversitesinden en az bir lisans ya da ön lisans programına yer ver. Hangi bölümümüze yerleşirsen yerleş ilgili bölümün en yüksek tercih bursuyla kayıt olma fırsatını kazan.

Örnek:

Tercih listesinde ilk 5 sıraya İstanbul Topkapı Üniversitesinden en az bir bölüm yazan aday öğrencimiz, kalan tercih haklarında da üniversitemizde yer alan bir bölümümüzü tercih ediyor. Aday öğrencimiz, ilk 5 tercihinde yer alan bölümümüze değil de daha alt sıralarda tercih ettiği bölümümüzü kazansa da ilk 5’te bir lisans ya da ön lisans programımıza yer verdiği için yerleştiği bölümün ilk 5 tercih indirimi oranında Sıra Dışı Tercih Bursundan faydalanma hakkını kazanıyor.

Hangi koşullarda geçerli?

Sıra Dışı Tercih Bursu, %50 burslu tüm lisans ve ön lisans programlarında geçerlidir.

İstanbul Topkapı Üniversitesi Ekonomi Bölümü

Genel Bilgi

Ekonomi, kıt kaynaklarla sınırsız gereksinimleri karşılama olarak ifade edilen iktisat biliminden hareketle, bireylerin istek, ihtiyaç ve beklentilerini optimum düzeyde karşılayacak finansal kararlar alınmasını ifade etmektedir. Ekonomi bölümü, temel finansal okuryazarlık düzeyinden, mali piyasaları anlama, devlet politikalarını benimseme ve güncel finansal gelişmeleri takip etme becerisine sahip olabilecek bilgileri içermektedir. Bölüm, bireylerin, kurumların, devletlerin iktisadi faaliyetlerini inceleyen, anlayan, yön veren kişilerin yetiştirilmesini amaçlamaktadır. İşsizlik, büyüme, enflasyon gibi makroekonomik gelişmelerin oluşumu, gelişimi ya da engellenmesi yönünde stratejileri gösterir nitelikte beceriler sunulmaktadır. Geleneksel finans teorileri ışığında modern finans teorilerini içeren bir müfredata sahip durumdadır. Finansal piyasalarda gerçekleşen gelişmeleri takip edebilecek analiz bilgisi, para ve maliye politikaları ve güncel gelişmeler bölümün içeriklerini oluşturmaktadır.

Ekonomi Bölüm Süresi

Bölümümüzde öğrenim görmeye hak kazanan öğrenciler, bölümdeki dersleri kavrayabilecek yabancı dil yetkinliğine sahip olmak durumundadırlar. Bu nedenle kayıt yapan öğrenciler eğer geçerli bir yabancı dil skoruna sahip değilse, üniversite tarafından yapılan hazırlık eğitimi muafiyet sınavına girmelidir. Bu sınavda başarılı olan öğrenciler hazırlık sınıfı hariç en az 4 yıl (8 yarıyıl) lisans eğitimi alarak Hazırlık eğitimi muafiyet sınavından başarısız olan öğrenciler ise 1 yıl süreyle İngilizce eğitimi alarak lisans eğitimlerine başlarlar. 

Ekonomi Bölümünün İş Olanakları

Ekonomi bölümü mezunları gerekli akademik yetkinleri sağladıklarında akademi, özel sektör ve kamu sektörü olmak üzere hem yurtiçi hem yurtdışı çalışma imkanına sahip olacaklardır. Ekonomi bölümünün sunduğu dinamik öğretim planı ve geniş seçmeli ders havuzu sayesinde öğrenciler farklı alanlarda uzmanlaşma sağlayabilecek ve kendilerini geliştirme imkânı bulacaklardır.

Sizi Arayalım ve Bilgilendirelim

Puan ve Kontenjanlar

BÖLÜMÖĞR. SÜREPUAN TÜRÜ2022 KONT.2022 EN KÜÇÜK PUAN2022 EN KÜÇÜK BAŞARI SIRASI2022 YILLIK ÜCRET (KDV DAHİL)İLK 5 TERCİH İNDİRİMİ ORANIİLK 5 TERCİH İNDİRİMLİ YILLIK ÜCRETKAMPÜS & ONLİNE TERCİH İNDİRİMLİ YILLIK ÜCRET
Ekonomi  (Burslu)4EA5310,23347.049
Ekonomi
(%50 İndirimli)
4EA25218,701.306.825₺34.56020%₺27.648₺26.266

Bölüm Tanıtımı

Play Video about ekonomi bölümü

Diğer Bölümler

İşletme

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Havacılık Yönetimi

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi