program kodu

Puan Türü

EA

eğitim süresi

Eğitim Süresi

4 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan

Kontenjan

İncele

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

İstanbul Topkapı Üniversitesi Havacılık Yönetimi Bölümü

Programın Amacı

Havacılık, uluslararası iş ve turizm için gerekli olan, dünya çapında hızlı ve konforlu ulaşım ağı sağlar. Hava taşımacılığı endüstrisi, ticari uçak operatörleri, havaalanları, hava seyrüsefer hizmeti sağlayıcıları ve uçak ve bileşenlerinin üreticilerinden oluşan küresel bir ağdır. Havacılık sektörü, sürdürebilir ekonomik büyüme ve kalkınmanın sağlanmasında önemli bir kolaylaştırıcıdır. Ayrıca küresel ekonomiye entegrasyonu kolaylaştırır, ulusal ve uluslararası önemli hayati bir bağlantı sağlar. Ticaret oluşturmaya, turizmi teşvik etmeye ve istihdam fırsatları yaratmaya yardımcı olur. Hava hizmetlerine olan talep, küresel ekonomideki hava taşımacılığının etkisini arttırır, milyonlarca insanın ve milyarlarca doların değerinin dünyadaki pazarlara kadar olan malların hızlı hareketini mümkün kılar.  Bu sebeple havacılık sektörü dünyanın en önemli endüstrilerinden biridir ve ayrıca dünyada kullanımı giderek artmaktadır.

 

Sektörün ülke ekonomisi içinde yerinin önemi ve ulaşımda sağladığı rahatlıklar sebebiyle ülkeler bu sektöre yatırım yaparak sektörün gelişmesini hedeflemektedirler. Ülkemizde de bu sektöre yönelik projeler ve yatırımlar yapılmaktadır. Gelişmelere paralel olarak, nitelikli insan gücüne daha çok ihtiyaç duymaya başlanmıştır. Havacılık yönetimi lisans derecesi programlarının amacı tüm havayolu ile ilgili faaliyet alanlarında çalışabilecek elamanları işe alma gereksinimlerini karşılamak için oluşturulmuştur. Kavram olarak “Havacılık Yönetimi”, havacılık endüstrisinde hedeflenen hedeflere ulaşmak için kullanılan genel iş süreçlerinin incelenmesi ve uygulamasıdır. Bu program, Türkiye’de giderek artan havacılık endüstrisinde, ortaya çıkan insan kaynağı ihtiyacını karşılamak ve sektöre nitelikli adaylar yetiştirebilmek için geliştirilmiştir.

Havacılık Yönetimi Bölümü, havacılık endüstrisinin iş ve yönetimsel yönlerine odaklanmaktadır. Temel odağı uçak, aerodinamik, havayolu ve havaalanı operasyonları, meteoroloji havacılık güvenliği, havacılık kuralları, hava kargo gibi farklı birçok havacılık alan derslerine odaklı olup, yönetim bilgisini destekleyecek temel derslerin verilmesi hedeflenmektedir.

Bölümün amacı, havacılık sektörünün birçok bölümünde çalışabilen, modern havacılık yönetimi alanında havacılık endüstrisinin karşılaştığı küresel eğilimleri ve zorlukları anlayan ve sektörün gelişimine anlamlı bir şekilde katkıda bulunabilen kalifiyeli personeller yetiştirmeyi hedefleyen “Lisans Düzeyinde Havacılık Yönetimi” programı sunmaktadır.

Bu programdan mezun olan öğrenciler, sıklıkla önemli bir yönetim bileşeni temellerine sahip olur ve havacılık yönetimi dersleri, öğrencileri havacılık endüstrisindeki çeşitli rollere hazırlar. Ayrıca öğrenciler stajlar yoluyla endüstri deneyimi kazanma fırsatına sahip olurlar. , havayolu işletmecileri ve diğer ilgili havacılık yönetim pozisyonları gibi havacılık işi dünyasında çeşitli kariyerleri takip edebilirler.

Havacılık Yönetimi Bölümü Süresi

“Havacılık Yönetimi” bölümü, İstanbul Topkapı Üniversitesi Kazlıçeşme Yerleşkesinde olup, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Bölümün eğitim süresi toplam 4 yıl olup, eğitim dili Türkçedir. Ayrıca adaylar isteğe bağlı hazırlık eğitimi alabilmektedir.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205090102Havacılık Yönetimi (Burslu)4EA5319,30298.926
205090103Havacılık Yönetimi (%50 İndirimli)4EA34230,751.134.206₺80.000₺64.000₺60.800

Bölüm Tanıtımı

Play Video about havacılık yönetimi bölümü

Diğer Bölümler

Ekonomi

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

İşletme

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Psikoloji

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi