program kodu

Puan Türü

EA

eğitim süresi

Eğitim Süresi

4 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

İngilizce

kontenjan
Kontenjan

Burslu: 5
%50 İndirimli: 34

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

İstanbul Topkapı Üniversitesi Ekonomi Bölümü

Genel Bilgi

Ekonomi, kıt kaynaklarla sınırsız gereksinimleri karşılama olarak ifade edilen iktisat biliminden hareketle, bireylerin istek, ihtiyaç ve beklentilerini optimum düzeyde karşılayacak finansal kararlar alınmasını ifade etmektedir. Ekonomi bölümü, temel finansal okuryazarlık düzeyinden, mali piyasaları anlama, devlet politikalarını benimseme ve güncel finansal gelişmeleri takip etme becerisine sahip olabilecek bilgileri içermektedir. Bölüm, bireylerin, kurumların, devletlerin iktisadi faaliyetlerini inceleyen, anlayan, yön veren kişilerin yetiştirilmesini amaçlamaktadır. İşsizlik, büyüme, enflasyon gibi makroekonomik gelişmelerin oluşumu, gelişimi ya da engellenmesi yönünde stratejileri gösterir nitelikte beceriler sunulmaktadır. Geleneksel finans teorileri ışığında modern finans teorilerini içeren bir müfredata sahip durumdadır. Finansal piyasalarda gerçekleşen gelişmeleri takip edebilecek analiz bilgisi, para ve maliye politikaları ve güncel gelişmeler bölümün içeriklerini oluşturmaktadır.

Ekonomi Bölüm Süresi

Ekonomi (İngilizce) bölümü 1 yıl hazırlık eğitimin ardından 4 yıl/8 yarıyılda tamamlanmaktadır. Bölümümüzde öğrenim görmeye hak kazanan öğrenciler, bölümdeki dersleri kavrayabilecek yabancı dil yetkinliğine sahip olmak durumundadırlar. Bu nedenle kayıt yapan öğrenciler eğer geçerli bir yabancı dil skoruna sahip değilse, üniversite tarafından yapılan hazırlık eğitimi muafiyet sınavına girmelidir. Bu sınavda başarılı olan öğrenciler hazırlık sınıfı hariç en az 4 yıl (8 yarıyıl) lisans eğitimi alarak Ekonomi (İngilizce) bölümü lisans diploması almaya hak kazanırlar. Hazırlık eğitimi muafiyet sınavından başarısız olan öğrenciler ise 1 yıl süreyle İngilizce eğitimi alarak lisans eğitimlerine başlarlar. 

Ekonomi Bölümünün İş Olanakları

Ekonomi bölümü mezunları gerekli akademik yetkinleri sağladıklarında akademi, özel sektör ve kamu sektörü olmak üzere hem yurtiçi hem yurtdışı çalışma imkanına sahip olacaklardır. Ekonomi bölümünün sunduğu dinamik öğretim planı ve geniş seçmeli ders havuzu sayesinde öğrenciler farklı alanlarda uzmanlaşma sağlayabilecek ve kendilerini geliştirme imkânı bulacaklardır.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205090133Ekonomi (İngilizce) (Burslu)4EA4319,46298.140
205090134Ekonomi (İngilizce) (%50 İndirimli)4EA25213,441.381.707₺80.000₺64.000₺60.800

Bölüm Tanıtımı

Play Video about ekonomi bölümü

Diğer Bölümler

İşletme

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Havacılık Yönetimi

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi