program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

4 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan
Kontenjan

Burslu: 11
%50 İndirimli: 59

kampüs

Yerleşke

Levent

İstanbul Topkapı Üniversitesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü

Antrenörlük Eğitimi Bölümünde hızla gelişen ve her geçen gün büyüyen spor endüstrisi alanında talep edilen nitelikli insan gücü yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Bölümde öğrencilerin bilişsel (entelektüel), duygusal (sosyal / duygusal) ve kinestetik (fiziksel) yönlerini geliştirmeyi amaçlayan eğitim-öğretim sistemi uygulanmaktadır. 

Antrenörlük Eğitimi bölümü, ülkemizin çeşitli spor federasyonlarında üst düzey görevlerde bulunan ve gerek antrenör olarak gerekse spora bilimsel açıdan katkı sağlayan spor insanlarından kurulu akademik kadroya sahiptir. Müfredatta teknolojinin spora katkısı gözetilerek modern bir eğitim-öğretim süreci yer almaktadır. Ayrıca ders içerikleri spor fizyolojisi, spor biyomekaniği, sporcu beslenmesi, branşların tarihi ve gelişimi, anatomi, spor psikolojisi ve sosyolojisi gibi hem sağlıklı bir toplumun oluşmasına hem de ülkemizi temsil edecek düzeyde sporcuların yetişmesine olanak sağlayacak eğitimlerin sistematik olarak verildiği konulardan oluşmaktadır.

Bölümün Kariyer Olanakları

Antrenörlük Eğitimi Bölümü mezunları geniş bir istihdam alanına sahiptir. Mezunlar, uzmanlık branşı olarak belirledikleri spor dalının bağlı bulunduğu federasyondan antrenörlük belgesi alarak ilgili alanda “antrenör” olarak kariyer adımlarını atabilmektedir.

Ayrıca spor kulüplerinde, kamu/özel/vakıf ilk ve ortaöğretim kurumlarının yanı sıra üniversitelerde de antrenör, spor uzmanı, kondisyoner gibi unvanları alarak çalışmalarını sürdürebilmektedir. Spor Bilimleri alanında lisansüstü eğitimlerini sürdüren/tamamlayan mezunlar ise üniversitelerin akademik kadrolarında görev alabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra bireysel koçluk, gelişim antrenörlüğü, doğa ve ekstrem sporlar uzmanı, vücut geliştirme, fitness antrenörlüğü gibi istihdam alanları da kariyer tercihleri arasında yer almaktadır.

Bölümün Eğitim Süresi ve Yerleşke Olanakları

Antrenörlük Eğitimi Bölümü’nde eğitim süreci 8 dönemde (4 yıl) tamamlanmaktadır. Bölüm öğrencileri mezun olduklarında “antrenör” unvanını almaktadır.

Antrenörlük Eğitimi Bölümü öğrencileri Levent Yerleşkemizde bulunan fitness salonları, tartan pist, açık/kapalı yüzme havuzu, basketbol ve voleybol sahası, tenis kortu ve modern dersliklerde uygulamalı ve teorik eğitimler almaktadır. 

Bölümün Kabul Koşulları

Spor Bilimleri Fakültesi bölümlerine, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programları için Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen
üniversitelerde ve tarihlerde özel yetenek sınavı yapılacaktır. Söz konusu programlara başvuru ve yerleştirme işlemleri Ölçme,
Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılacaktır. Bu programlar için ilgili yükseköğretim kurumuna başvuru
yapılmayacaktır.
Ayrıntılı bilgi 2024-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yayımlanacak olup
ÖSYM tarafından da başvuru ve yerleştirmeye ilişkin duyuru yapılacaktır.

 

Sizi Arayalım ve Bilgilendirelim

besyoya nasıl girilir
Olimpik Yüzme Havuzu
besyoya nasıl girilir
Kapalı Yüzme Havuzu
besyoya nasıl girilir
Tenis Kortu
besyoya nasıl girilir
Spor Salonu

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SPORA DESTEK BURSUKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205090145Antrenörlük Eğitimi (Burslu)4TYT10 TYT Puanı hesaplanan adaylar Özel Yetenek Sınavlarımıza girerek kabul edilebilirler.
205090146Antrenörlük Eğitimi (%50 İndirimli)4TYT60₺90.000₺72.000

*TYT Puanı (YKS 2023) olan adaylar, Üniversitemizin Özel Yetenek Sınavlarına girerek kabul edilebilirler.

Bölüm Tanıtımı

Play Video about antrenörlük bölümü

Diğer Bölümler

Rekreasyon

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Spor Yöneticiliği

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

İşletme

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi