program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

4 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan
Kontenjan

Burslu: 11
%50 İndirimli: 59

kampüs

Yerleşke

Levent

İstanbul Topkapı Üniversitesi Rekreasyon Bölümü

Rekreasyon, spor fizyolojisi, motor becerileri, spor psikolojisi, spor yönetimi, program geliştirme gibi başlık ve konuları içeren interdisipliner bir alandır. Rekreasyon Bölümü, bilim ve teknolojinin yaşamımıza sağladığı yenilik ve olanakları değerlendirerek öğrencilerin anatomi, fizyoloji, psikoloji, sosyoloji gibi kavramları spor bilimi kapsamında etkin bir şekilde değerlendirebilmesi ve kullanabilmesini sağlamaktadır. Ayrıca rekreasyon programlarını uygulayabilecek genel kültür, uzmanlık, yöneticilik, danışmanlık özellikleri ve becerilerine sahip nitelikli işgücünü yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Rekreasyon Bölümü müfredatı, takım ve bireysel sporlar, spor hukuku, organizasyon ve etkinlik yönetimi, liderlik, ekoloji ve çevre gibi farklı disiplinlere ait ders içerikleri ile geniş bir perspektif yaratmaktadır.

Bölümün Kariyer Olanakları

Dünyada ve ülkemizde son dönemde hızla gelişen serbest zaman etkinlikleri, insan sağlığını hareket ve çeşitli spor aktiviteleri ile destekleme bilinci, rekreasyon bölümü mezunlarına geniş bir istihdam olanağı sağlamaktadır. Sektörler ve devlet kurumlarının bu alanda yaptıkları yatırımlar profesyonel rekreasyon eğitmen ihtiyacını da artırmaktadır.

Bu gelişmelere bağlı olarak “Rekreasyon Eğitmeni” unvanıyla mezun olan bireyler, sağlık ve hareket temelli tüm programları planlama, yürütme ve uygulama ihtiyacı olan tüm kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir.

Spor müdürlükleri, sosyal aktivite yönetim departmanları, sosyal kulüpler, sağlık ve fitness merkezleri, doğa sporu planlayan kamu ve özel kuruluşlar, çocuk gelişimini sağlamak adına faaliyet gösteren aktivite merkezlerinde egzersiz lideri ve eğitim uzmanı olarak istihdam edilmektedir.

Egzersiz lideri ya da eğitim uzmanı, sivil toplum kuruluşları ve dezavantajlı bireylere yönelik çalışmalar planlayan kuruluşlarda da önemli bir konumda yer almaktadır.

Mezuniyete hak kazanan Rekreasyon Bölümü öğrencileri, bir spor branşında da uzmanlaşarak “antrenör” belgesi almaya da hak kazanmaktadır. 

Bölümün Eğitim Süresi ve Yerleşke Olanakları

Rekreasyon Bölümü’nde eğitim süreci 8 dönemde (4 yıl) tamamlanmaktadır. Bölüm öğrencileri mezun olduklarında egzersiz lideri, eğitim uzmanı, antrenör gibi unvanlara sahip olmaktadır.

Rekreasyon Bölümü öğrencileri Levent Yerleşkemizde bulunan fitness salonları, tartan pist, açık/kapalı yüzme havuzu, basketbol ve voleybol sahası, tenis kortu ve modern dersliklerde uygulamalı ve teorik eğitimler almaktadır.

Bölümün Kabul Koşulları

Spor Bilimleri Fakültesi bölümlerine, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programları için Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen
üniversitelerde ve tarihlerde özel yetenek sınavı yapılacaktır. Söz konusu programlara başvuru ve yerleştirme işlemleri Ölçme,
Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılacaktır. Bu programlar için ilgili yükseköğretim kurumuna başvuru
yapılmayacaktır.
Ayrıntılı bilgi 2024-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yayımlanacak olup
ÖSYM tarafından da başvuru ve yerleştirmeye ilişkin duyuru yapılacaktır.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SPORA DESTEK BURSUKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205090147Rekreasyon (Burslu)4TYT11TYT Puanı hesaplanan adaylar Özel Yetenek Sınavlarımıza girerek kabul edilebilirler.
205090148Rekreasyon (%50 İndirimli)4TYT64₺70.000₺56.000

*TYT Puanı (YKS 2023) olan adaylar, Üniversitemizin Özel Yetenek Sınavlarına girerek kabul edilebilirler.

Sizi Arayalım ve Bilgilendirelim

besyoya nasıl girilir
Olimpik Yüzme Havuzu
besyoya nasıl girilir
Kapalı Yüzme Havuzu
besyoya nasıl girilir
Tenis Kortu
besyoya nasıl girilir
Spor Salonu

Bölüm Tanıtımı

Play Video about rekreasyon bölümü

Diğer Bölümler

Antrenörlük Eğitimi

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Spor Yöneticiliği

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Psikoloji

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi