program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

4 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan
Kontenjan

Burslu: 11
%50 İndirimli: 59

kampüs

Yerleşke

Levent

İstanbul Topkapı Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü

Spor Yöneticiliği, yönetim pozisyonunun finans, pazarlama, insan kaynakları, kurumsal iletişim, medya iletişimi gibi farklı alanlarla ele alındığı multidisipliner konuma sahiptir…

Spor Yöneticiliği Bölümü gerek özel gerekse kamu kuruluşlarında görev almak üzere inovatif düşünen, spor kültürünü benimsemiş, yöneticilik becerileri ve kültürlerarası iletişimi gelişmiş, küresel bakış açılarına sahip nitelikli insan gücünü spor endüstrisine kazandırmayı hedeflemektedir.

Spor Yöneticiliği Bölümü müfredatında öğrencilerin yönetim ve organizasyon becerilerini geliştirmelerine yönelik teorik ve uygulamalı eğitimler yer almaktadır. Eğitim-öğretim sürecinde gerçekleştirilen çalışmalarla ulusal ve uluslararası rekabet ortamı, spor ve sporcu yaşamı, spor branşlarına yönelik eğitimlerde sporu bir bilim olarak ele alarak olası ve yaşanan problemlere çözüm üretecek bireylerin sektöre kazandırılmasını amaçlanmaktadır.

Bölümün Kariyer Olanakları

Spor endüstrisinin birçok disipline temasıyla birlikte her geçen gün gelişen ve ilerleyen yapısı profesyonel spor yöneticilerine yönelik ihtiyacı artırmaktadır. Öğrenim süreçlerinde Staj ve Kariyer Merkezi aracılığı ile stajlarını tamamlama olanağına sahip olan öğrenciler, “Spor Yöneticisi” unvanıyla mezun olmaktadır. Spor yöneticileri, etkinlik yönetimi, spor pazarlaması, sağlık ve zindelik birimleri, medya kuruluşları, turizm sektörü, vakıf/devlet üniversiteleri gibi birçok kuruluşta ve devlet kurumlarında istihdam edilmektedir.

Lisansüstü eğitiminde devam eden bireyler üniversitelerin akademik kadrolarında da görev alarak spor bilimine katkı sağlamaktadır.

 

Bölümün Eğitim Süresi ve Yerleşke Olanakları

Spor Yöneticiliği Bölümünde eğitim süreci 8 dönemde (4 yıl) tamamlanmaktadır. Bölüm öğrencileri mezun olduklarında Spor Yöneticisi unvanına sahip olmaktadır.

Spor Yöneticiliği Bölümü öğrencileri Levent Yerleşkemizde bulunan fitness salonları, tartan pist, açık/kapalı yüzme havuzu, basketbol ve voleybol sahası, tenis kortu, e-spor merkezi ve modern dersliklerde uygulamalı ve teorik eğitimler almaktadır.

Bölümün Kabul Koşulları

Spor Bilimleri Fakültesi bölümlerine, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programları için Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen
üniversitelerde ve tarihlerde özel yetenek sınavı yapılacaktır. Söz konusu programlara başvuru ve yerleştirme işlemleri Ölçme,
Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılacaktır. Bu programlar için ilgili yükseköğretim kurumuna başvuru
yapılmayacaktır.
Ayrıntılı bilgi 2024-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yayımlanacak olup
ÖSYM tarafından da başvuru ve yerleştirmeye ilişkin duyuru yapılacaktır.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SPORA DESTEK BURSUKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205090149Spor Yöneticiliği (Burslu)4TYT10TYT Puanı hesaplanan adaylar Özel Yetenek Sınavlarımıza girerek kabul edilebilirler.
205090150Spor Yöneticiliği (%50 İndirimli)4TYT60₺80.000₺64.000

*TYT Puanı (YKS 2023) olan adaylar, Üniversitemizin Özel Yetenek Sınavlarına girerek kabul edilebilirler.

Sizi Arayalım ve Bilgilendirelim

besyoya nasıl girilir
Olimpik Yüzme Havuzu
besyoya nasıl girilir
Kapalı Yüzme Havuzu
besyoya nasıl girilir
Tenis Kortu
besyoya nasıl girilir
Spor Salonu

Bölüm Tanıtımı

Play Video about spor yöneticiliği bölümü

Diğer Bölümler

Antrenörlük Eğitimi

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Rekreasyon

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Psikoloji

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Sıkça Sorulan Sorular

Spor Yöneticiliği bölümünün asıl amacı, spor yöneticiliğinden mezun olup bu alanda çalışmak isteyen lider ruhlu öğrencilere eğitim vermektir.
Genelde sporun yönetim alanında olan ancak uygulama dersleri de alan öğrencilerdir. Spor pazarlamasından iletişim becerilerine, sağlık bilgisinden antrenman bilgisine, futboldan hentbola kadar tüm dersleri alan spor yöneticiliği öğrencileri sporun her alanında yer almaktadır.

4 yıllık lisans eğitimidir.

Pedagojik Formasyon eğitimi alarak öğretmen olabilirler.

Mezuniyeti sonrasında almış olduğu uygulama derslerinden birinden denklik alarak antrenörlük belgesi alabilirler.

Evet, mezuniyet sonrası formasyon alarak öğretmen olabilirler.

Evet, öğrenci yatay geçiş ile kabul aldığı üniversiteye geçiş yapabilir.