program kodu

Puan Türü

SÖZ

eğitim süresi

Eğitim Süresi

4 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan
Kontenjan

Burslu: 4
%50 İndirimli: 25

kampüs

Yerleşke

Altunizade

ücret

Ücret

İncele

İstanbul Topkapı Üniversitesi Film Tasarımı ve Yönetimi

Bölümün Amacı

Sinema sanatı üzerine eğitim veren Film Tasarımı Bölümü, öğrencilerin bireysel yeteneklerine altyapı oluşturan teknik donanımla birlikte sunduğu özgür yaratım olanakları ile öğrencinin yaratıcı gücünü geliştirmeyi; çağdaş, araştırmacı, düşünen ve yenilikçi bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Öğrencilerin fakülte bünyesinde verilen sanat tarihi, uygarlık tarihi, sanat sosyolojisi, mitoloji, yirminci yüzyıl sanatı gibi kuramsal dersleri alarak sanatçı kimlikleri için gerekli kültürel birikimi oluşturmaları desteklenir. Ülkemizin değerli sinemacı, yazar, düşünür ve farklı alanlarda üretim yapan sanatçılarıyla gerçekleştirilen panel ve atölye çalışmalarıyla genç sanatçı adaylarının çağdaş sanat üretimiyle yakından tanışmaları sağlanır.

Bu programda öğrenciler, film yapımı sürecindeki tüm aşamaları öğrenirler. Bu süreç, fikir geliştirme, senaryo yazma, oyuncu seçimi, çekim planlaması, set tasarımı, ışıklandırma, kamera hareketleri, ses kaydı, post prodüksiyon ve dağıtım gibi birçok aşamayı kapsar. Film Tasarımı ve Yönetimi bölümü mezunları, film stüdyolarında, televizyon şirketlerinde, reklam ajanslarında, prodüksiyon şirketlerinde, animasyon stüdyolarında, sinema salonlarında ve bağımsız olarak çalışarak kendi filmlerini yapabilecekleri birçok iş fırsatına sahip olabilirler.

Dört yıllık (sekiz yarıyıl) eğitimin ilk iki yılında öğrenciler, genel sanat kültürü ve yabancı dil derslerinin yanı sıra, sinema sanatının alt yapısını oluşturan hareket, görüntü, senaryo, yönetim, kurgu gibi yaratıcı ve teknolojik ögelerle örülü kuramsal ve uygulama dersleri alır. Öğrenciler yaptıkları uygulamalarla birikim ve deneyim kazanarak, sanatsal duygu ve becerilerini geliştirir. Öğrencilere ilk iki yıl içinde grup projeleriyle film yapma olanakları sunulur. Üçüncü yılda öğrenciler yönetim,senaryo ve görüntü alanlarından birini seçerek, derslerinde bireysel ve yaratıcı kısa film projeleri üretir. Dördüncü yılın sonunda (sekizinci yarıyıl) öğrenciler almış oldukları yaratıcı eğitimin sonucunu, belli bir takvime bağlı olarak hazırlanan diploma projeleri filmleriyle gerçekleştirerek eğitimlerini tamamlarlar.

Bölüm Süresi

Film Tasarımı ve Yönetimi Bölümü’nde verilen lisans eğitimi sekiz yarıyılı kapsamaktadır. Programın öğretim türü örgündür. Eğitim dili Türkçe’dir ve sözel puan türüyle öğrenci kabul etmektedir.

Aynı zamanda öğrencilerimiz 2. sınıftan itibaren ilgili başvuru tarihlerinde başvurularını yapmak ve İstanbul Topkapı Üniversitesi Çift Anadal ve Yandal Yönergesi’nde belirtilen asgari koşulları sağlamak koşuluyla fakültemiz bünyesinde yer alan diğer bölümlerden çift anadal veya yandal yapabilirler. Böylelikle öğrencilerimiz disiplinler arası bir anlayışla, farklı alanlarda uzmanlaşmış öğretim elemanlarının danışmanlığında birden fazla programdan mezun olma imkanına sahip olmaktadır.

İş Olanakları​

Film Tasarımı ve Yönetimi iş olanakları; başta senaryo yazarlığı alanında olmak üzere film, dizi ve reklam sektörlerinde çeşitli rollerde bulunmaktadır. Bölüm mezunları sinema ve televizyon sektöründe çeşitli iş olanaklarına sahiptir. Televizyon sektöründe, prodüksiyon yöneticisi ve prodüksiyon asistanı olarak çalışabilir. Yine sektöre bağlı bir işte program oluşturma süreci ile başlayan ve bir proje üretmeye kadar devam eden bütün aşamalarda görev yapabilir. Ek olarak bir projenin parçalarını tamamlamaya yarayan kurgu işlerinde kurgu yönetmeni olarak çalışabilir. Bunların yanı sıra lisansüstü eğitim sonrasında üniversitelerde akademisyen olarak iş olanaklarına sahiptir.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası 2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205090036Radyo, Televizyon ve Sinema (Burslu)4SÖZ6357,5190.286
205090038Radyo, Televizyon ve Sinema (%50 İndirimli)4SÖZ38218,271.176.084₺80.000₺64.000₺60.800

Bölüm Tanıtımı

Play Video about radyo televizyon ve sinema bölümü

Diğer Bölümler

Resim

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Tiyatro

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Grafik Tasarım

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi