program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

2 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

Ön Lisansı Topkapı’da Oku, Lisansını Letonya’da Tamamla


Üniversitemiz öğrencilerinin uluslararası alanda eğitim-öğretim ve kariyer olanaklarını düzenlediği eğitim iş birliği ile desteklemektedir. Bu kapsamda iş birlikçilerimiz arasına katılan Letonya’nın köklü devlet üniversitelerinden olan Riga Teknik Üniversitesi, öğrencilerimize eğitim, oturum ve çalışma olanağı yaratmaktadır.


Avrupa Birliği bölgesinde yer alan Riga Teknik Üniversitesi, Üniversitemizde ön lisans (Plato Meslek Yüksekokulu) programını tamamlayan öğrencilerimize, lisans öğrenimlerini Letonya’da tamamlama fırsatı sunmaktadır.

 
Ön lisans mezunlarımız böylece Avrupa Birliği bölgesinde çalışma, oturma, seyahat vizesi gibi kazanımların yanı sıra yüksek kayıt avantajları, ulaşım, konaklama, yabancı dil ve hazırlık eğitimlerinde sağlanacak kolaylıklara sahip olmaktadır.

 
Ayrıca tüm öğrencilerimiz Riga Teknik Üniversitesinin çeşitli dönemlerde sunduğu kısa süreli dil eğitimlerinden yüksek avantajlarla faydalanabilmektedir.


Riga Teknik Üniversitesi Hakkında


Avrupa Birliği üye ülkesi olan Letonya’da 1862 yılından günümüze eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Riga Teknik Üniversitesi, dünya sıralamasında ilk 700’de yer alan bir devlet üniversitesidir. Riga Teknik Üniversitesi mezunlarına Avrupa Birliği bölgesinde tanınan mavi diploma kazandırmaktadır.

 

İstanbul Topkapı Üniversitesi Turist Rehberliği Bölümü

Programın Amacı

Turist Rehberi; kişi veya grup hâlindeki yerli veya yabancı turistlerin gezi öncesinde seçmiş oldukları dil kullanılarak ülkenin kültür, turizm, tarih, çevre, doğa, sosyal veya benzeri değerleri ile varlıklarının kültür ve turizm politikaları doğrultusunda tanıtılarak gezdirilmesini veya seyahat acentaları tarafından düzenlenen turların gezi programının seyahat acentasının yazılı belgelerinde tanımladığı ve tüketiciye satıldığı şekilde yürütülüp acenta adına yönetilmesini sağlayan kişilerdir. Ülkenin tanıtımının yapılabilmesi, doğru bilgilerin aktarılarak çoğalabilmesi amacıyla turist rehberlerine çok büyük görev düşmektedir. Turist Rehberliği Programında mesleğini en iyi şekilde icra ederek kişiler yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Türkiye sınırları içerisinde turist rehberi unvanı kazanabilmek için çalışma kartının alınması yasal bir zorunluluktur. Çalışma kartı alınması için ise ön lisans, lisans veya yüksek lisans programlarından mezun olma şartı bulunmaktadır. Programı başarı ile bitiren kişiler, uygulama gezisi ve yabancı dil şartlarını da yerine getirdiğinde çalışma kartını alarak mesleği icra etme yetkisine sahip olurlar.

Programımız uzaktan eğitim şeklinde yürütülmektedir. Haftalık ders programında belirtilen gün ve saatlerde interaktif canlı dersler yapılmakta,  e-öğrenme platformumuz üzerinden paylaşılan kaynaklarla bilgiler pekiştirilmektedir.

Turist Rehberliği Programı Süresi

Turist Rehberliği Programı; toplamda 4 dönemden oluşan, 2 yıllık uzaktan eğitim süresini kapsamaktadır. Program hem uzaktan hem de örgün şekilde yürütülebilmektedir. Detaylar için üniversitemizle iletişime geçebilirsiniz.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205090155Turist Rehberliği (Burslu)2TYT7336,99476.426
205090156Turist Rehberliği (%50 İndirimli)2TYT42217,792.214.543₺66.000₺52.800₺50.160
205053244Turist Rehberliği (Uzaktan Öğretim) (Burslu)2TYT8401,81182.743
205090115Turist Rehberliği (Uzaktan Öğretim) (%50 İndirimli)2TYT55292,76881.957₺50.000₺40.000₺38.000

Bölüm Tanıtımı

Play Video about turist rehberliği bölümü

Diğer Bölümler

Elektrik

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Çocuk Gelişimi

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Eczane Hizmetleri

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi