program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

2 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan

Kontenjan

İncele

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

Turist Rehberliği Sıra Dışı Tercih Bursu

Sıra Dışı Tercih Bursunu Nasıl Kazanırım?

İlk 5 tercihinden en az birinde İstanbul Topkapı Üniversitesinde istediğin lisans ya da ön lisans programını yaz. Kalan tercihlerinde de İstanbul Topkapı Üniversitesinden en az bir lisans ya da ön lisans programına yer ver. Hangi bölümümüze yerleşirsen yerleş ilgili bölümün en yüksek tercih bursuyla kayıt olma fırsatını kazan.

Örnek:

Tercih listesinde ilk 5 sıraya İstanbul Topkapı Üniversitesinden en az bir bölüm yazan aday öğrencimiz, kalan tercih haklarında da üniversitemizde yer alan bir bölümümüzü tercih ediyor. Aday öğrencimiz, ilk 5 tercihinde yer alan bölümümüze değil de daha alt sıralarda tercih ettiği bölümümüzü kazansa da ilk 5’te bir lisans ya da ön lisans programımıza yer verdiği için yerleştiği bölümün ilk 5 tercih indirimi oranında Sıra Dışı Tercih Bursundan faydalanma hakkını kazanıyor.

Hangi koşullarda geçerli?

Sıra Dışı Tercih Bursu, %50 burslu tüm lisans ve ön lisans programlarında geçerlidir.

İstanbul Topkapı Üniversitesi Turist Rehberliği Bölümü

Programın Amacı

Turist Rehberi; kişi veya grup hâlindeki yerli veya yabancı turistlerin gezi öncesinde seçmiş oldukları dil kullanılarak ülkenin kültür, turizm, tarih, çevre, doğa, sosyal veya benzeri değerleri ile varlıklarının kültür ve turizm politikaları doğrultusunda tanıtılarak gezdirilmesini veya seyahat acentaları tarafından düzenlenen turların gezi programının seyahat acentasının yazılı belgelerinde tanımladığı ve tüketiciye satıldığı şekilde yürütülüp acenta adına yönetilmesini sağlayan kişilerdir. Ülkenin tanıtımının yapılabilmesi, doğru bilgilerin aktarılarak çoğalabilmesi amacıyla turist rehberlerine çok büyük görev düşmektedir. Turist Rehberliği Programında mesleğini en iyi şekilde icra ederek kişiler yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Türkiye sınırları içerisinde turist rehberi unvanı kazanabilmek için çalışma kartının alınması yasal bir zorunluluktur. Çalışma kartı alınması için ise ön lisans, lisans veya yüksek lisans programlarından mezun olma şartı bulunmaktadır. Programı başarı ile bitiren kişiler, uygulama gezisi ve yabancı dil şartlarını da yerine getirdiğinde çalışma kartını alarak mesleği icra etme yetkisine sahip olurlar.

Programımız uzaktan eğitim şeklinde yürütülmektedir. Haftalık ders programında belirtilen gün ve saatlerde interaktif canlı dersler yapılmakta,  e-öğrenme platformumuz üzerinden paylaşılan kaynaklarla bilgiler pekiştirilmektedir.

Turist Rehberliği Programı Süresi

Turist Rehberliği Programı; toplamda 4 dönemden oluşan, 2 yıllık uzaktan eğitim süresini kapsamaktadır. Program hem uzaktan hem de örgün şekilde yürütülebilmektedir. Detaylar için üniversitemizle iletişime geçebilirsiniz.

Sizi Arayalım ve Bilgilendirelim

Puan ve Kontenjanlar

BÖLÜMÖĞR. SÜREPUAN TÜRÜ2022 KONT.2022 EN KÜÇÜK PUAN2022 EN KÜÇÜK BAŞARI SIRASI2022 YILLIK ÜCRET (KDV DAHİL)İLK 5 TERCİH İNDİRİMİ ORANIİLK 5 TERCİH İNDİRİMLİ YILLIK ÜCRETKAMPÜS & ONLİNE TERCİH İNDİRİMLİ YILLIK ÜCRET
Turist Rehberliği (Burslu)2TYT6336,99476.426
Turist Rehberliği (%50 İndirimli)2TYT38217,792.214.543₺30.24040%₺18.144₺17.237
Turist Rehberliği (Uzaktan Öğretim) (Burslu)2TYT9401,81182.743
Turist Rehberliği (Uzaktan Öğretim) (%50 İndirimli)2TYT51292,85880.928₺21.60040%₺15.120₺14.364

Bölüm Tanıtımı

Play Video about turist rehberliği bölümü

Diğer Bölümler

Elektrik

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Çocuk Gelişimi

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Eczane Hizmetleri

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi