program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

2 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

Ön Lisansı Topkapı’da Oku, Lisansını Letonya’da Tamamla


Üniversitemiz öğrencilerinin uluslararası alanda eğitim-öğretim ve kariyer olanaklarını düzenlediği eğitim iş birliği ile desteklemektedir. Bu kapsamda iş birlikçilerimiz arasına katılan Letonya’nın köklü devlet üniversitelerinden olan Riga Teknik Üniversitesi, öğrencilerimize eğitim, oturum ve çalışma olanağı yaratmaktadır.


Avrupa Birliği bölgesinde yer alan Riga Teknik Üniversitesi, Üniversitemizde ön lisans (Plato Meslek Yüksekokulu) programını tamamlayan öğrencilerimize, lisans öğrenimlerini Letonya’da tamamlama fırsatı sunmaktadır.

 
Ön lisans mezunlarımız böylece Avrupa Birliği bölgesinde çalışma, oturma, seyahat vizesi gibi kazanımların yanı sıra yüksek kayıt avantajları, ulaşım, konaklama, yabancı dil ve hazırlık eğitimlerinde sağlanacak kolaylıklara sahip olmaktadır.

 
Ayrıca tüm öğrencilerimiz Riga Teknik Üniversitesinin çeşitli dönemlerde sunduğu kısa süreli dil eğitimlerinden yüksek avantajlarla faydalanabilmektedir.


Riga Teknik Üniversitesi Hakkında


Avrupa Birliği üye ülkesi olan Letonya’da 1862 yılından günümüze eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Riga Teknik Üniversitesi, dünya sıralamasında ilk 700’de yer alan bir devlet üniversitesidir. Riga Teknik Üniversitesi mezunlarına Avrupa Birliği bölgesinde tanınan mavi diploma kazandırmaktadır.

 

İstanbul Topkapı Üniversitesi Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü

Programın Amacı

Hızla gelişen ve değişme gösteren sağlık sektöründe bu hizmeti verebilmek için dokümantasyon ve kayıtta hekim olmayan personel yerine sağlık alanında bilgisayar bilgisi ve eğitimi olan kişilere ihtiyaç bulunmaktadır.

Özel ve kamu sağlık merkezlerindeki sağlık hizmetlerinin yanı sıra, yönetim hizmetleri de sağlık sektörüne özgü bilgi ve becerileri gerektirir.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı mezunları; tıbbi muayene ve araştırmalardan elde edilen bulguyu toplayan, düzenleyen, arşivleyen ve hasta ilişkilerini destekleyen kişi olarak tanımlanabilir.

Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında hasta hakları konusunda; gizlilik, doğruluk ve tarafsızlık ilkelerine bağlı kalmak, sağlık kayıtları yapmak, istatistiksel verileri toplamak ve değerlendirmek, bulguları arşivlemek, tüm görevleri sorumlu bir şekilde yerine getirmek ve güçlü iletişim becerilerine sahip olmak. Programın süresi dört yarıyıldır (staj süresi dahil). Dördüncü yarıyılın sonunda 30 iş günü staj yapılır.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı Süresi

İstanbul Topkapı Üniversitesi Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı’nın eğitim süresi 4 yarıyıl olmak üzere toplam olarak 2 senedir. Teorik, uygulamalı ve seçmeli derslerden oluşan bir program öğrencilerimizi beklemektedir. İstanbul Topkapı Üniversitesi Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı eğitim süresi içinde 1. ve 2. yarıyıldaki dersler genellikle mesleki yeterlilik için gereken temel ve seçmeli derslerden oluşmaktadır. 3. ve 4. yarıyılların dersleri ise Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik alanında uzmanlaşmayı amaçlamamaktadır.

İstanbul Topkapı Üniversitesi Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı’nda, alana yönelik mesleki dersler uzman öğretim kadrosu tarafından yürütülmekte, program öğrencileri, sağlık kurum ve kuruluşlarına ilgili alanlara yapılan teknik ziyaretlerle tüm süreçleri yakından gözlemleme olanağı bulmaktadır.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205051884Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik (Burslu)2TYT10294,81858.277
205051893Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik (%50 İndirimli)2TYT64191,872.780.395₺66.000₺52.800₺50.160
205052749Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik (İÖ) (Burslu)2TYT6279,821.044.434
205052758Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik (İÖ) (%50 İndirimli)2TYT37₺64.000₺51.200₺48.640

Bölüm Tanıtımı

Play Video about tıbbi dökümantasyon bölümü

Diğer Bölümler

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Ameliyathane Hizmetleri

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

İlk ve Acil Yardım

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi