program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

2 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan
Kontenjan

Burslu: 4
%50 İndirimli: 25

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

İstanbul Topkapı Üniversitesi Otomotiv Teknolojisi Bölümü

Programın Amacı

Otomotiv Teknolojisi programımızın amacı karayolu taşımacılığında kullanılan motorlu araçların yapımı alanında veya bu sektöre hizmet edecek farklı firmalarda ve kuruluşlarda çalışacak ara eleman yetiştirmektir. Öğrencilere sektörün ihtiyacı doğrultusunda teorik ve uygulamalı teknik güncel bilgiler verilmektedir. Bunu dışında çağımızın gerektirdiği araç teknolojilerinde ortaya çıkan yenilikleri takip etmek, hibrit ve elektrikli araçlar konusunda bilgi sahibi olmak ve bunlara adaptasyonu sağlamaktır. Otomobil, iş makinası, nakliye araçları tamir, bakım ve onarım bilgilerine sahip olmaktır. İyi derecede mesleki bilginin yanında, bilgisayar kullanımı, mesleğiyle ilgili programları ve yedek parça temini için yeterli donanımlara sahip olmaktır.

Otomotiv Teknolojisi Programı Süresi

Otomotiv Teknolojisi Bölümü’nde verilen ön lisans eğitimi dört yarıyılı kapsamaktadır. Programın öğretim türü örgündür. Eğitim dili Türkçe’dir ve TYT puan türüyle öğrenci kabul etmektedir.

Aynı zamanda öğrencilerimiz 2. dönemden itibaren ilgili başvuru tarihlerinde başvurularını yapmak ve İstanbul Topkapı Üniversitesi Çift Anadal ve Yandal Yönergesi’nde belirtilen asgari koşulları sağlamak koşuluyla üniversitemiz bünyesinde yer alan diğer bölümlerden çift anadal yapabilirler. Böylelikle öğrencilerimiz disiplinler arası bir anlayışla, farklı alanlarda uzmanlaşmış öğretim elemanlarının danışmanlığında birden fazla programdan mezun olma imkanına sahip olmaktadır.

İş Olanakları

Günümüzde gelişen teknolojiye ayak uydurabilecek donanımda yetiştirilmiş ve piyasanın ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip olan Otomotiv Teknikerlerine olan piyasa talebi oldukça yoğundur.

Otomotiv Teknolojisi Programından mezun olan öğrenciler Otomotiv Teknikeri unvanı ile hem kamu kurum ve kuruluşlarında hem de özel sektör işletmelerinde istihdam edilebilmektedirler. Ayrıca kendi ticari işletmelerini kurabilmekte, böylelikle istihdama katkı sunabilmektedirler. Program mezunları otomotiv ana ve yan sanayi üretim tesisleri ve KOBİ’lerde tekniker karşılığı sayılabilecek unvanlarda görev yapabilmektedirler.

Ana sanayi grubu olarak otomobil, otobüs, midibüs, minibüs, kamyon, kamyonet ve traktörler vb, yan sanayi grubu olarak motor ve motor parçaları, fren sistemleri, emniyet aksamları, aydınlatma, akü vb. düşünüldüğünde otomotiv sektörü aynı anda beyaz ve mavi yakalılara istihdam olanağı sunmaktadır.

Otomotiv Teknikerlerinin eğitimleri dolayısı ile kalite çemberlerinde ekip liderliği, alt kademelerdeki personelin işbaşı eğitmenliği gibi görevler üstlendikleri de görülmektedir. Ayrıca satış sonrası hizmet dediğimiz yetkili servisler ve satış noktalarında da sorumluluk alabilmektedirler.

Bunların yanı sıra T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı, Bölge Liman Müdürlüklerinden aldıkları Gemi Adamı Cüzdanı ile Türkiye karasuları dışına çıkan Türk gemilerinde sorumluluk ve görev alarak çalışabilmektedirler.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205053447Uçak Teknolojisi (Burslu)2TYT12339,08462.117
205053456Uçak Teknolojisi (%50 İndirimli)2TYT76240,021.705.079₺66.000₺52.800₺50.160

Bölüm Tanıtımı

Play Video about uçak teknolojisi bölümü

Diğer Bölümler

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Elektrik

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi