program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

2 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

Ön Lisansı Topkapı’da Oku, Lisansını Letonya’da Tamamla


Üniversitemiz öğrencilerinin uluslararası alanda eğitim-öğretim ve kariyer olanaklarını düzenlediği eğitim iş birliği ile desteklemektedir. Bu kapsamda iş birlikçilerimiz arasına katılan Letonya’nın köklü devlet üniversitelerinden olan Riga Teknik Üniversitesi, öğrencilerimize eğitim, oturum ve çalışma olanağı yaratmaktadır.


Avrupa Birliği bölgesinde yer alan Riga Teknik Üniversitesi, Üniversitemizde ön lisans (Plato Meslek Yüksekokulu) programını tamamlayan öğrencilerimize, lisans öğrenimlerini Letonya’da tamamlama fırsatı sunmaktadır.

 
Ön lisans mezunlarımız böylece Avrupa Birliği bölgesinde çalışma, oturma, seyahat vizesi gibi kazanımların yanı sıra yüksek kayıt avantajları, ulaşım, konaklama, yabancı dil ve hazırlık eğitimlerinde sağlanacak kolaylıklara sahip olmaktadır.

 
Ayrıca tüm öğrencilerimiz Riga Teknik Üniversitesinin çeşitli dönemlerde sunduğu kısa süreli dil eğitimlerinden yüksek avantajlarla faydalanabilmektedir.


Riga Teknik Üniversitesi Hakkında


Avrupa Birliği üye ülkesi olan Letonya’da 1862 yılından günümüze eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Riga Teknik Üniversitesi, dünya sıralamasında ilk 700’de yer alan bir devlet üniversitesidir. Riga Teknik Üniversitesi mezunlarına Avrupa Birliği bölgesinde tanınan mavi diploma kazandırmaktadır.

 

İstanbul Topkapı Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü

Programın Amacı

Moda Tasarımı programı, İstanbul Topkapı Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu’na bağlı olarak 2013 yılından bu yana moda endüstrisinin gereksinimleri doğrultusunda, eğitim dili Türkçe olan ve 4 yarıyıldan oluşan ön lisans eğitimi vermektedir.

Proje tabanlı eğitime odaklanan programımızın ilk yılında, öğrencilere moda tasarımı alanındaki çalışmaları, uygulamaları ve teknikleri öğretmeye yönelik unsurlar gibi genel hazırlık dersleri verilmektedir. İkinci yılında ise konuların ve özel odakların gelişimine, tamamlanmasına, nihai proje ve kişisel bir portföyün derlenmesine yönelik dersler ile öğrencilerin öğrenimlerini tamamlamaları sağlanmaktadır. Programın yoğunluklu olarak uygulamalı kısmını oluşturan ikinci yılında öğrenciler özellikle bilinçli, eklemlenmiş, özgün bir tasarım sürecinin altında yatan formları, siluetleri, malzemeleri, üretim süreçlerini ve sosyal faktörleri analiz ederler. Ayrıca atölye ortamındaki atmosfer, öğrencilerin bireyselliklerini çalışma ortamında ifade edebilmelerine olanak sağlayarak, iş hayatına kolaylıkla adapte olabilmelerini sağlamaktadır. Müfredatımızdaki 30 iş gününden oluşan zorunlu Staj uygulaması da öğrencilerin iş hayatını yakından deneyimleyebilmeleri bakımından adaptasyonu desteklemektedir. Mezuniyet sonrası dileyen öğrenciler Dikey Geçiş Sınavına girerek ÖSYM kılavuzunda belirtilen Moda Tasarımı ön lisans mezuniyeti sonrası tercih edilebilecek lisans düzeyindeki bölümlere devam edebilmektedirler.

Moda Tasarımı programı ÖSYM tarafından yapılan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünde öğrenci almakta olup, dileyen öğrencilere hazırlık eğitimi verilmektedir (Hazırlık eğitimi öğrenim süresi olan iki yıla dahil değildir.)

Plato Meslek Yüksekokulu Moda Tasarımı Programı, moda endüstrisinin gereksinimleri doğrultusunda elde veya bilgisayar destekli çizim ortamlarında yaratıcı, trend ve özgün tasarımlar yapabilen, dikiş ve süsleme tekniklerine hakim, dilediği tasarıma uygun kalıp hazırlayabilen ve seri üretim konularında mesleki bilgi ve yetkinliğe sahip inovatif ve nitelikli bireyler yetiştirmeyi amaçlayan iki yılık ön lisans programıdır.

Programımız proje tabanlı eğitime odaklandığından deneyim ve uygulamaya dayalı öğrenme büyük önem arz etmektedir. Bu doğrultuda öğrencilere moda tasarımına ilişkin kuramsal bilgilerin yanı sıra, uygulamaya dayalı dersler verilerek sektöre yönelik bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır. Yüksekokulumuzun dört yarıyıllık eğitimi kapsamında farklı dönemlerde Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Bilgi Teknolojileri ve İngilizce gibi genel kültür ve toplum bilimlerinin temel kavramlarına ilişkin dersler yer alırken, mesleki eğitimler için çizim odalarında, moda ve bilgisayar atölyelerinde yapılan moda tasarımına ve uygulamalarına yönelik dersler ağırlık kazanmaktadır. Tüm bu derslere ek olarak öğrencilerin yerinde uygulamayla öğrendiklerini pekiştirebilmeleri ve farklı yöntemleri de deneyimleyebilmeleri bakımından 30 iş gününden oluşan zorunlu staj eğitimi şartı bulunmaktadır.

Moda Tasarımı programında; moda ve kültürü, trendleri, houte couture ve hazır giyim bilgisi, bilgisayar, tasarım ve üretim tekniklerine kadar geniş bir perspektife sahip, sektörün ihtiyaçlarına uygun mezunlar yetiştirmek ve öğrencilerin moda, tasarım ve sanatta yollarını bulmalarına yardımcı olmak hedeflenmektedir.

Programın eğitim dili Türkçe olup, isteğe bağlı hazırlık eğitimi bulunmaktadır (Hazırlık programı süresi iki yıllık öğrenim süresine dahil değildir). Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere Moda Tasarımı alanında ÖNLİSANS derecesi verilir.
Moda tasarım programından mezun öğrenciler, DGS(Dikey Geçiş Sınavı) ile Sanat ve Tasarım, Mühendislik ve Güzel Sanatlar Fakültelerinde bulunan Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Tekstil, Tekstil Mühendisliği, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı lisans düzeyindeki programlara dikey geçiş yapabilmektedirler.

Moda Tasarımı Programı Süresi

Programımız ön lisans eğitimi vermekte olup, toplamda 4 yarıyılı içeren 2 yıldan oluşmaktadır.

Puan ve Kontenjanlar

>2.164.002
Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205051672Moda Tasarımı (Burslu)2TYT7306,38733.504
205051681Moda Tasarımı (%50 İndirimli)2TYT47227,491.979.098₺66.000₺52.800₺50.160
205052537Moda Tasarımı (İÖ) (Burslu)2TYT4321,35594.877
205052546Moda Tasarımı (İÖ) (%50 İndirimli)2TYT29219,83₺64.000₺51.200₺48.640
205053332Moda Tasarımı (Uzaktan Öğretim) (Burslu)2TYT9373,48280.144
205090113Moda Tasarımı (Uzaktan Öğretim) (%50 İndirimli)2TYT55246,071.586.462₺30.000₺24.000₺22.800

Bölüm Tanıtımı

Play Video about moda tasarımı bölümü

Diğer Bölümler

Grafik Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Adalet

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

İç Mekan Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi