program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

2 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

Ön Lisansı Topkapı’da Oku, Lisansını Letonya’da Tamamla


Üniversitemiz öğrencilerinin uluslararası alanda eğitim-öğretim ve kariyer olanaklarını düzenlediği eğitim iş birliği ile desteklemektedir. Bu kapsamda iş birlikçilerimiz arasına katılan Letonya’nın köklü devlet üniversitelerinden olan Riga Teknik Üniversitesi, öğrencilerimize eğitim, oturum ve çalışma olanağı yaratmaktadır.


Avrupa Birliği bölgesinde yer alan Riga Teknik Üniversitesi, Üniversitemizde ön lisans (Plato Meslek Yüksekokulu) programını tamamlayan öğrencilerimize, lisans öğrenimlerini Letonya’da tamamlama fırsatı sunmaktadır.

 
Ön lisans mezunlarımız böylece Avrupa Birliği bölgesinde çalışma, oturma, seyahat vizesi gibi kazanımların yanı sıra yüksek kayıt avantajları, ulaşım, konaklama, yabancı dil ve hazırlık eğitimlerinde sağlanacak kolaylıklara sahip olmaktadır.

 
Ayrıca tüm öğrencilerimiz Riga Teknik Üniversitesinin çeşitli dönemlerde sunduğu kısa süreli dil eğitimlerinden yüksek avantajlarla faydalanabilmektedir.


Riga Teknik Üniversitesi Hakkında


Avrupa Birliği üye ülkesi olan Letonya’da 1862 yılından günümüze eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Riga Teknik Üniversitesi, dünya sıralamasında ilk 700’de yer alan bir devlet üniversitesidir. Riga Teknik Üniversitesi mezunlarına Avrupa Birliği bölgesinde tanınan mavi diploma kazandırmaktadır.

 

İstanbul Topkapı Üniversitesi İç Mekan Tasarımı Bölümü

Programın Amacı

İstanbul Topkapı Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu İç Mekan Tasarım programı 2016 yılında eğitim ve öğretime başlamıştır. Mekanlar artık sadece barınma, korunma ya da doğal ortamdan yalıtılmayı değil, yaşamın nitelikli içeriğini oluşturan değerleri de içinde barındıran bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.  İç mekanlarda, bir yerin anlamını oluşturan, önem ve değerini artıran önemli parçalardır.

İnsan, içinde bulunduğu mekan ile sürekli bir etkileşim halindedir. Mekânın sınırları, formu, renkleri, dokusu, uyumu ve anlamı yaşam üzerinde önemli bir uyarandır ve konfor alanı yaratır. Bu nedenle mekan tasarımı çok önemlidir. Düşünce, kavram ve biçimlerin birbiriyle sıkı bir ilişki içinde olduğu iç tasarımın önemi hem ticari mekânlarda hem konutlarda her geçen gün artmaktadır ve işin uzmanlarına büyük bir ihtiyaç duyulmaktadır.  İç Mekân Tasarımı Ön lisans Programı da, özgün tasarımlarla iç mekanları renklendiren, kendi tarzını oluşturabilen uzmanlar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

İç Mekân Tasarımı Programı mezunları “İç Mekân Tasarımı Teknikeri” olarak iş hayatına adım atar  ve iç mimarlık ofislerinin, mimarlık bürolarının ve mobilya imalat firmalarının tasarım ekiplerinde yer alabilirler. Ayrıca tekniker olarak mimari ve iç mimari projelerin çizim ve imalat süreçlerinde çalışma olanağı bulabilirler. Aynı zamanda, yapı ve dekorasyon malzemesi üretici firmalarının satış ve pazarlama departmanlarında satış temsilcisi, ürün geliştirme departmanlarında ise ürün tasarım ve denetleme sorumlusu olarak görev yapabilirler. 

Mezun olan öğrenciler ‘’ Dikey Geçiş Sınavı’na katılıp Geleneksel Türk El sanatları, Geleneksel Türk Sanatları, İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Mimarlık, Restorasyon ve Konservasyon, Tezhip bölümlerine belirlenen kontenjanlar dahilinde dikey geçiş yapabilmektedirler.

İç mekan tasarımı teknikeri olmak isteyenlerin; yaratıcı ve estetik görüş sahibi olan, tasarım konusunda kendisini geliştirmiş,  renkleri ve şekilleri ayrıntıları ile algılayabilen,  çizim yeteneğine sahip, bilgisayar destekli çizim programlarını kullanabilen, yeniliklere ve eleştiriye açık, sorumluluk alabilen, iletişim becerileri kuvvetli kişiler olmaları gerekmektedir.

İç Mekan Tasarımı Programı Süresi

İç Mekan Tasarım Programı, eğitim ve öğretim süresi 2 yıl olup 4 yarıyıldan oluşmaktadır. 2 yıllık örgün ve 2. Öğretim eğitim süresini içermektedir. Mezuniyet koşulu olarak öğrencilerin toplam 120 AKTS’lik dersleri başarılı bir şeklide tamamlaması gerekmektedir. Dersler dönemlik işlenmektedir ve her yarıyılda en az 15 hafta olmak üzere toplam 60 hafta eğitim-öğretim verilmektedir. İkinci yarıyılın sonunda 20 iş günü olacak şekilde ilgili kamu kurumlarında veya özel sektörde mesleki stajlarını tamamlamaları gerekmektedir. 

Puan ve Kontenjanlar

>–
Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205053129İç Mekan Tasarımı (Burslu)2TYT12299,78803.104
205053138İç Mekan Tasarımı (%50 İndirimli)2TYT76205,962.506.672₺66.000₺52.800₺50.160
205053623İç Mekan Tasarımı (İÖ) (Burslu)2TYT5331,93512.231
205053632İç Mekan Tasarımı (İÖ) (%50 İndirimli)2TYT33198,372.671.639₺64.000₺51.200₺48.640

Bölüm Tanıtımı

Play Video about iç mekan tasarımı bölümü

Diğer Bölümler

Mimari Restorasyon

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Harita ve Kadastro

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Grafik Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi