program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

2 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan

Kontenjan

İncele

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

İç Mekan Tasarımı Sıra Dışı Tercih Bursu

Sıra Dışı Tercih Bursunu Nasıl Kazanırım?

İlk 5 tercihinden en az birinde İstanbul Topkapı Üniversitesinde istediğin lisans ya da ön lisans programını yaz. Kalan tercihlerinde de İstanbul Topkapı Üniversitesinden en az bir lisans ya da ön lisans programına yer ver. Hangi bölümümüze yerleşirsen yerleş ilgili bölümün en yüksek tercih bursuyla kayıt olma fırsatını kazan.

Örnek:

Tercih listesinde ilk 5 sıraya İstanbul Topkapı Üniversitesinden en az bir bölüm yazan aday öğrencimiz, kalan tercih haklarında da üniversitemizde yer alan bir bölümümüzü tercih ediyor. Aday öğrencimiz, ilk 5 tercihinde yer alan bölümümüze değil de daha alt sıralarda tercih ettiği bölümümüzü kazansa da ilk 5’te bir lisans ya da ön lisans programımıza yer verdiği için yerleştiği bölümün ilk 5 tercih indirimi oranında Sıra Dışı Tercih Bursundan faydalanma hakkını kazanıyor.

Hangi koşullarda geçerli?

Sıra Dışı Tercih Bursu, %50 burslu tüm lisans ve ön lisans programlarında geçerlidir.

İstanbul Topkapı Üniversitesi İç Mekan Tasarımı Bölümü

Programın Amacı

İstanbul Topkapı Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu İç Mekan Tasarım programı 2016 yılında eğitim ve öğretime başlamıştır. Mekanlar artık sadece barınma, korunma ya da doğal ortamdan yalıtılmayı değil, yaşamın nitelikli içeriğini oluşturan değerleri de içinde barındıran bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.  İç mekanlarda, bir yerin anlamını oluşturan, önem ve değerini artıran önemli parçalardır.

İnsan, içinde bulunduğu mekan ile sürekli bir etkileşim halindedir. Mekânın sınırları, formu, renkleri, dokusu, uyumu ve anlamı yaşam üzerinde önemli bir uyarandır ve konfor alanı yaratır. Bu nedenle mekan tasarımı çok önemlidir. Düşünce, kavram ve biçimlerin birbiriyle sıkı bir ilişki içinde olduğu iç tasarımın önemi hem ticari mekânlarda hem konutlarda her geçen gün artmaktadır ve işin uzmanlarına büyük bir ihtiyaç duyulmaktadır.  İç Mekân Tasarımı Ön lisans Programı da, özgün tasarımlarla iç mekanları renklendiren, kendi tarzını oluşturabilen uzmanlar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

İç Mekân Tasarımı Programı mezunları “İç Mekân Tasarımı Teknikeri” olarak iş hayatına adım atar  ve iç mimarlık ofislerinin, mimarlık bürolarının ve mobilya imalat firmalarının tasarım ekiplerinde yer alabilirler. Ayrıca tekniker olarak mimari ve iç mimari projelerin çizim ve imalat süreçlerinde çalışma olanağı bulabilirler. Aynı zamanda, yapı ve dekorasyon malzemesi üretici firmalarının satış ve pazarlama departmanlarında satış temsilcisi, ürün geliştirme departmanlarında ise ürün tasarım ve denetleme sorumlusu olarak görev yapabilirler. 

Mezun olan öğrenciler ‘’ Dikey Geçiş Sınavı’na katılıp Geleneksel Türk El sanatları, Geleneksel Türk Sanatları, İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Mimarlık, Restorasyon ve Konservasyon, Tezhip bölümlerine belirlenen kontenjanlar dahilinde dikey geçiş yapabilmektedirler.

İç mekan tasarımı teknikeri olmak isteyenlerin; yaratıcı ve estetik görüş sahibi olan, tasarım konusunda kendisini geliştirmiş,  renkleri ve şekilleri ayrıntıları ile algılayabilen,  çizim yeteneğine sahip, bilgisayar destekli çizim programlarını kullanabilen, yeniliklere ve eleştiriye açık, sorumluluk alabilen, iletişim becerileri kuvvetli kişiler olmaları gerekmektedir.

İç Mekan Tasarımı Programı Süresi

İç Mekan Tasarım Programı, eğitim ve öğretim süresi 2 yıl olup 4 yarıyıldan oluşmaktadır. 2 yıllık örgün ve 2. Öğretim eğitim süresini içermektedir. Mezuniyet koşulu olarak öğrencilerin toplam 120 AKTS’lik dersleri başarılı bir şeklide tamamlaması gerekmektedir. Dersler dönemlik işlenmektedir ve her yarıyılda en az 15 hafta olmak üzere toplam 60 hafta eğitim-öğretim verilmektedir. İkinci yarıyılın sonunda 20 iş günü olacak şekilde ilgili kamu kurumlarında veya özel sektörde mesleki stajlarını tamamlamaları gerekmektedir. 

Sizi Arayalım ve Bilgilendirelim

Puan ve Kontenjanlar

BÖLÜMÖĞR. SÜREPUAN TÜRÜ2022 KONT.2022 EN KÜÇÜK PUAN2022 EN KÜÇÜK BAŞARI SIRASI2022 YILLIK ÜCRET (KDV DAHİL)İLK 5 TERCİH İNDİRİMİ ORANIİLK 5 TERCİH İNDİRİMLİ YILLIK ÜCRETKAMPÜS & ONLİNE TERCİH İNDİRİMLİ YILLIK ÜCRET
İç Mekan Tasarımı (Burslu)2TYT12299,78803.104
İç Mekan Tasarımı
(%50 İndirimli)
2TYT72205,962.506.672₺32.40040%₺19.440₺18.468
İç Mekan Tasarımı
(İkinci Öğretim) (Burslu)
2TYT5331,93512.231
İç Mekan Tasarımı
(İkinci Öğretim) (%50 İndirimli)
2TYT29198,372.671.639₺30.24040%₺18.144₺17.237

Bölüm Tanıtımı

Play Video about iç mekan tasarımı bölümü

Diğer Bölümler

Mimari Restorasyon

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Harita ve Kadastro

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Grafik Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi