program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

2 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

Ön Lisansı Topkapı’da Oku, Lisansını Letonya’da Tamamla


Üniversitemiz öğrencilerinin uluslararası alanda eğitim-öğretim ve kariyer olanaklarını düzenlediği eğitim iş birliği ile desteklemektedir. Bu kapsamda iş birlikçilerimiz arasına katılan Letonya’nın köklü devlet üniversitelerinden olan Riga Teknik Üniversitesi, öğrencilerimize eğitim, oturum ve çalışma olanağı yaratmaktadır.


Avrupa Birliği bölgesinde yer alan Riga Teknik Üniversitesi, Üniversitemizde ön lisans (Plato Meslek Yüksekokulu) programını tamamlayan öğrencilerimize, lisans öğrenimlerini Letonya’da tamamlama fırsatı sunmaktadır.

 
Ön lisans mezunlarımız böylece Avrupa Birliği bölgesinde çalışma, oturma, seyahat vizesi gibi kazanımların yanı sıra yüksek kayıt avantajları, ulaşım, konaklama, yabancı dil ve hazırlık eğitimlerinde sağlanacak kolaylıklara sahip olmaktadır.

 
Ayrıca tüm öğrencilerimiz Riga Teknik Üniversitesinin çeşitli dönemlerde sunduğu kısa süreli dil eğitimlerinden yüksek avantajlarla faydalanabilmektedir.


Riga Teknik Üniversitesi Hakkında


Avrupa Birliği üye ülkesi olan Letonya’da 1862 yılından günümüze eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Riga Teknik Üniversitesi, dünya sıralamasında ilk 700’de yer alan bir devlet üniversitesidir. Riga Teknik Üniversitesi mezunlarına Avrupa Birliği bölgesinde tanınan mavi diploma kazandırmaktadır.

 

İstanbul Topkapı Üniversitesi Harita ve Kadastro Bölümü

Programın Amacı

İstanbul Topkapı Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu Harita ve Kadastro programı 2016 yılında eğitim öğretime başlamıştır. Harita kadastro programının amacı, barj, imar, kadastro, yol, sulama, kurutma gibi önemli projelerin alt yapısını teşkil eden harita ve planların yapım ve uygulama işlerinde bizzat çalışacak mühendis ile işçi arasında uygulayıcı insan gücü yetiştirmektir. Harita kadastro teknikerlerinin tüm kamu kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda iş bulma ve çalışma olanakları vardır. Programdan mezun olanlar “Harita ve Kadastro Teknikeri” unvanı alırlar. Ülkenin gereksinim duyduğu her ölçekteki haritaların üretimini, araziye ilişkin projelerin etüt ve uygulamalarını gerçekleştiren bir meslek dalıdır. Üretilen haritalar mühendislik hizmetlerinin alt yapısını oluşturur. Kent ve imar planlaması, kent haritaları, imar planı uygulamaları, parselasyon planlaması, kadastro, topografik haritalar vb. ile karayolu, demiryolu, sulama, tünel ve benzeri mühendislik projelerinin etütlerinde ve projelendirmede, bu projelerin araziye uygulanmasında yol, su, kanalizasyon gibi teknik hizmetlerin proje ve yapımlarında harita ve kadastro teknikerlerine yoğun ihtiyaç duyulmaktadır.

Mezunlar KPSS sınavı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM)’ne bağlı müdürlüklerde, belediyelerde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde, Orman ve Su

İşleri il Müdürlüklerinde vb kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilebilmektedirler. Aynı zamanda özel sektörde ise özel harita bürolarında, çeşitli inşaat firmalarında, SPK gibi değerleme şirketleri gibi alanlarda da çalışabilme inkanına sahiptirler.

Harita ve Kadastro mesleğinin iş tanımı, teknolojiyi yakından takip ederek, elektronik ölçü aletleriyle araziden elde edilen bilgilerden, bilgisayar (cad vb.) ortamında hesap ve çizim işi yapmak, son teknolojik gelişmelerden olan uydular aracılığı ile ölçüm yapabilen Konum Belirleme Aletlerini (GPS) kullanımı gibi çalışmalardır. Harita ve kadastro teknikerleri görevlerini hem büroda hem de açık havada yürütürler. İşyerinin durumuna göre topograflar, jeoloji, jeofizik, jeodezi ve fotogrametri (harita ve kadastro), inşaat, çevre ve petrol mühendis ve mimarlar ile işbirliği halinde çalışırlar.

Mezun olan öğrencilerimiz “Dikey Geçiş Sınavı”na katılıp yeterli puanı aldıkları takdirde Harita Mühendisliği, Geomatik Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Orman Mühendisliği, Şehir ve Bölge Planlama bölümlerine belirlenen kontenjanlar dahilinde dikey geçiş yapabilmektedirler.

Harita ve kadastro teknikeri olmak isteyenlerin;

– Sayısal düşünme yeteneğine sahip

– Şekil ve uzay ilişkisini kurabilen

– Aritmetik ve geometrik işlemleri yapabilen

– Çizim yeteneği gelişmiş veya gelişmeye açık

– Açık hava ve arazi koşullarında çalışmaktan hoşlanan

– Disiplinlerarası çalışmaya yatkın

– Bedence sağlam ve güçlü kimseler olmaları gerekir.

Harita ve Kadastro Programı Süresi

Harita ve Kadastro programı, eğitim ve öğretim süresi 2 yıl olup 4 yarıyıldan oluşmaktadır. 2 yıllık örgün ve 2.öğretim eğitim süresini içermektedir. Mezuniyet olunabilmesi için toplam 120 AKTS’lik dersleri başarılı bir şekilde tamamlaması gerekmektedir. Dersler dönemlik işlenmektedir ve her yarıyılda en az 15 hafta olmak üzere toplam 60 hafta eğitim-öğretim verilmektedir. İkinci yarıyılın sonunda 20 iş günü olacak şekilde ilgili kamu kurumlarında veya özel sektörde mesleki stajlarını tamamlamaları gerekmektedir. Tüm harita ve kadastro alt dallarını kapsayan mesleki dersler ile temel matematik ve sosyal dersleri kapsayan bir müfredat uygulanmaktadır.

Kabul Koşulları

İstanbul Topkapı Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu Harita ve Kadastro programına, Lise ve dengi okullardan mezun olan öğrenciler, YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)’na dayalı bir sınava girerek kabul edilmektedirler. Sınav yılda bir kez yapılıp, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenmektedir. (www.osym.gov.tr) . Adaylar, Yükseköğretim kurumlarına, YKS’dan aldıkları puan ve Ortaöğretim başarı puanı ortalaması birleşimiyle TYT puanına göre merkezi yerleştirme ile  programımızı kazandıkları takdirde kayıt yaptırabilirler.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205053147Harita ve Kadastro (Burslu)2TYT10307,03726.922
205053156Harita ve Kadastro (%50 İndirimli)2TYT64180,382.881.740₺66.000₺52.800₺50.160
205090049Harita ve Kadastro (İÖ) (Burslu)2TYT7307,95717.725
205090112Harita ve Kadastro (İÖ) (%50 İndirimli)2TYT42213,242.327.856₺64.000₺51.200₺48.640

Bölüm Tanıtımı

Play Video about harita ve kadastro bölümü

Diğer Bölümler

İç Mekan Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Mimari Restorasyon

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Grafik Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi