program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

2 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan

Kontenjan

İncele

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

Elektrik Sıra Dışı Tercih Bursu

Sıra Dışı Tercih Bursunu Nasıl Kazanırım?

İlk 5 tercihinden en az birinde İstanbul Topkapı Üniversitesinde istediğin lisans ya da ön lisans programını yaz. Kalan tercihlerinde de İstanbul Topkapı Üniversitesinden en az bir lisans ya da ön lisans programına yer ver. Hangi bölümümüze yerleşirsen yerleş ilgili bölümün en yüksek tercih bursuyla kayıt olma fırsatını kazan.

Örnek:

Tercih listesinde ilk 5 sıraya İstanbul Topkapı Üniversitesinden en az bir bölüm yazan aday öğrencimiz, kalan tercih haklarında da üniversitemizde yer alan bir bölümümüzü tercih ediyor. Aday öğrencimiz, ilk 5 tercihinde yer alan bölümümüze değil de daha alt sıralarda tercih ettiği bölümümüzü kazansa da ilk 5’te bir lisans ya da ön lisans programımıza yer verdiği için yerleştiği bölümün ilk 5 tercih indirimi oranında Sıra Dışı Tercih Bursundan faydalanma hakkını kazanıyor.

Hangi koşullarda geçerli?

Sıra Dışı Tercih Bursu, %50 burslu tüm lisans ve ön lisans programlarında geçerlidir.

İstanbul Topkapı Üniversitesi Elektrik Bölümü

Programın Amacı

Elektrik programının amacı, iş hayatında başarılı olmak için gerekli bilgi ve deneyime sahip elektrik teknikerleri yetiştirmektir. Bu programdan mezun olan öğrenciler; teknolojik gelişmeleri takip etmek için gerekli gereksinimlere sahip olacaktır. Bunların yanı sıra öğrendikleri bilgileri etkin bir şekilde kullanabileceklerdir. Bu bilgileri yorumlayarak ve analiz ederek karşılaştıkları yeni sorunlara çözüm bulabilecekler.

Bu programdan elektrik teknikeri olarak mezun olan öğrenciler; Elektrik enerjisinin üretildiği, iletildiği ve dağıtıldığı tüm kurum ve kuruluşlarda elektrik teknikeri olarak çalışabilirler. Ayrıca sanayi, fabrika, okul, kamu kurum ve kuruluşları gibi yerlerde bakım ve onarım işlerinde aktif rol alabilirler. Bunlara ek olarak elektrik makinelerinin ve motorlarının çalışma sistemleri, elektrik tesislerinin tasarlanması gibi sektörde birçok alanda görev alabilirler.

Elektrik Programı Süresi

Elektrik ön lisans programının eğitim süresi iki öğretim yılından (4 dönemden) oluşmaktadır. Bir öğretim yılı, yarıyıl sonu sınav süreleri hariç olmak üzere, her biri en az 70 (yetmiş) iş gününü (14 haftayı) kapsayan güz ve bahar yarıyıllarından oluşur. Öğrencinin kayıt olduğu dönemden itibaren, kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın program için tanınan azami süre dört öğretim yılı (8 dönem) olarak belirlenmiştir. Öğrenim süresine hazırlık sınıfı dahil değildir. Öğrenciler ilgili döneme ait öğrenim ücretini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumdaki öğrenciler, ders, uygulama, staj, sınav ve benzeri uygulamalara katılabilir. Stajlar normal öğrenim süresi içinde yapılmalıdır. Staj ve dersler, öğrenciye tanınan azami süre(4 sene) içinde başarıyla bitirilmelidir. Yaz okulu, normal öğrenim süresinin hesaplanmasında dikkate alınmaz. Kayıt dondurma durumlarında  geçen süre eğitim süresinden sayılmaz.

Elektrik Programının İş Olanakları

Elektrik programından elektrik teknikeri olarak mezun olan adaylar aşağıda belirtilen yerlerde kendisine istihdam olanağı bulabilir:

  • Elektrik enerjisinin üretildiği termik santraller, hidroelektrik santraller, nükleer santraller, rüzgar enerjisi santralleri, güneş enerjisi santralleri gibi yerlerde,
  • Elektrik enerjisinin iletildiği kuruluşlarda,
  • Elektrik enerjisinin dağıtıldığı kuruluşlarda,
  • Son tüketici olan fabrikalar, okullar, evler, üniversiteler, atölyeler, çeşitli belediye kurumları,

gibi yerlerde altyapı kurma, bakım, onarım gibi hizmetler verebilirler.

Bu işleri yaparken elektrik mühendisleri ile birlikte çalışarak hem onların projelerinde önemli görevler alabilirken hem de elektrik teknisyenleri ve elektrik mühendisleri arasında çok önemli bir köprü görevi görebilmektedirler.

Kabul Koşulları

Bu programa kayıt yapabilmek için en az lise mezunu olunması gerekir. Ayrıca Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından hazırlanan mevzuata uygun olarak, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen üniversite sınavından yeterli puan alması gerekir.

Öğrenciler, öğrenim görmek istedikleri program tercihlerini bildirdikten sonra bu sınavdan aldıkları puana göre Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından ilgili programlara yerleştirilmektedir.

Sizi Arayalım ve Bilgilendirelim

Puan ve Kontenjanlar

BÖLÜMÖĞR. SÜREPUAN TÜRÜ2022 KONT.2022 EN KÜÇÜK PUAN2022 EN KÜÇÜK BAŞARI SIRASI2022 YILLIK ÜCRET (KDV DAHİL)İLK 5 TERCİH İNDİRİMİ ORANIİLK 5 TERCİH İNDİRİMLİ YILLIK ÜCRETKAMPÜS & ONLİNE TERCİH İNDİRİMLİ YILLIK ÜCRET
Elektrik (Burslu)2TYT10306,91728.161
Elektrik
(%50 İndirimli)
2TYT55
222,652.094.552₺28.08040%₺16.848₺16.006

Bölüm Tanıtımı

Play Video about elektrik ve enerji bölümü

Diğer Bölümler

Harita ve Kadastro

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Medya ve İletişim

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Spor Yönetimi

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi