program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

2 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kampüs

Yerleşke

Yenibosna

ücret

Ücret

İncele

Ön Lisansı Topkapı’da Oku, Lisansını Letonya’da Tamamla


Üniversitemiz öğrencilerinin uluslararası alanda eğitim-öğretim ve kariyer olanaklarını düzenlediği eğitim iş birliği ile desteklemektedir. Bu kapsamda iş birlikçilerimiz arasına katılan Letonya’nın köklü devlet üniversitelerinden olan Riga Teknik Üniversitesi, öğrencilerimize eğitim, oturum ve çalışma olanağı yaratmaktadır.


Avrupa Birliği bölgesinde yer alan Riga Teknik Üniversitesi, Üniversitemizde ön lisans (Plato Meslek Yüksekokulu) programını tamamlayan öğrencilerimize, lisans öğrenimlerini Letonya’da tamamlama fırsatı sunmaktadır.

 
Ön lisans mezunlarımız böylece Avrupa Birliği bölgesinde çalışma, oturma, seyahat vizesi gibi kazanımların yanı sıra yüksek kayıt avantajları, ulaşım, konaklama, yabancı dil ve hazırlık eğitimlerinde sağlanacak kolaylıklara sahip olmaktadır.

 
Ayrıca tüm öğrencilerimiz Riga Teknik Üniversitesinin çeşitli dönemlerde sunduğu kısa süreli dil eğitimlerinden yüksek avantajlarla faydalanabilmektedir.


Riga Teknik Üniversitesi Hakkında


Avrupa Birliği üye ülkesi olan Letonya’da 1862 yılından günümüze eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Riga Teknik Üniversitesi, dünya sıralamasında ilk 700’de yer alan bir devlet üniversitesidir. Riga Teknik Üniversitesi mezunlarına Avrupa Birliği bölgesinde tanınan mavi diploma kazandırmaktadır.

 

İstanbul Topkapı Üniversitesi Eczane Hizmetleri Bölümü

Programın Amacı

Bu programdan mezun olanlara ‘eczane teknikeri’ unvanı verilir. Eczane teknikerlerinin çalışma alanı aldıkları eğitim doğrultusunda; kamu hastanelerine bağlı eczaneler, üniversite hastanelerine bağlı eczaneler, özel eczaneler, ilaç üretim firmaları, ilaç dağıtım ağları ve ilaç depoları olmak üzere çok çeşitlidir. Bunun yanı sıra Eczane Hizmetleri Programı’ndan mezun olan öğrencilerimizin, ÖSYM tarafından düzenlenen dikey geçiş sınavı (DGS) ile Biyokimya, Kimya ve Kimya Mühendisliği bölümlerine devam etme hakkı kazanarak lisans eğitimlerini tamamlayabilme şansları bulunmaktadır.

Eczane Hizmetleri Süresi

Eczane Hizmetleri Programı 2 yıllık bir ön lisans programıdır. Programın amacına bakıldığında, eğitim süresi her ne kadar 2 yıl ve toplamda dört dönemden oluşuyor olsa bile; teoride kimya ağırlıklı olan bölüm derslerinin uygulamalı laboratuvar pratikleri ve zorunlu yaz stajı uygulamaları göz önüne alındığında bu sürecin çok yönlü ve kapsamlı olduğu görülmektedir. Zorunlu yaz stajında amaç; öğrencilerin eğitim ve öğretim süreleri boyunca edindikleri teorik bilgi ve deneyimleri pekiştirmek, uygulamalarda edindikleri becerileri geliştirmek, görev yapacakları iş yerindeki kişisel sorumluluklarını, iş ilişkilerini, iş yerindeki üretim süreçlerini ve yeni teknolojileri tanımalarını sağlamaktır. Zorunlu yaz stajı, toplamda en az 20 çalışma günü olacak şekilde yapılır.

Kabul Koşulları

Programa kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin, ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlarda bölüm için belirlenen taban puanı alarak başarılı olmaları gerekir. Yurt içi veya dışında eşdeğer bir programda öğrenim gören bir öğrencinin yatay geçiş başvurusu ise, üniversite tarafından kontenjan açılması ve öğrencinin başarı durumunun değerlendirilmesi sonucu gerçekleşir. Eczane Hizmetleri Programı’nı seçmeyi düşünen öğrencilerin sahip olması gereken özelliklerin başında; temizlik, düzen ve intizama önem vermek, hastalarla iyi iletişim kurabilmek için güçlü sosyal yöne sahip olmak, insan sağlığını her şeyin üstünde tutacak kadar bilinçli ve duyarlı olmak, ilaç ve laboratuvar çalışmalarına ilgi duymak, son derece dikkatli olmak, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini önemsemek ve kendini sürekli yenileyip geliştirerek teknolojik gelişmelere ayak uyduracak niteliklerde olmak gelir.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205090062Eczane Hizmetleri (Burslu)2TYT10304,78750.116
205090063Eczane Hizmetleri (%50 İndirimli)2TYT64222,402.100.598₺66.000₺52.800₺50.160
205090151Eczane Hizmetleri (Uzaktan Öğretim) (Burslu)2TYT8342,52439.871
205090152Eczane Hizmetleri (Uzaktan Öğretim) (%50 İndirimli)2TYT49250,471.504.141₺30.000₺24.000₺22.800

Bölüm Tanıtımı

Play Video about eczane hizmetleri bölümü

Diğer Bölümler

Ameliyathane Hizmetleri

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi