program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

2 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan
Kontenjan

Burslu: 9
%50 İndirimli: 59

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

İstanbul Topkapı Üniversitesi Diş Protez Teknolojisi Programı

Programın Amacı

Diş Protez Teknolojisi programı, kaybedilmiş dişlerin ve fonksiyonlarının yeniden oluşturulmasını sağlamak amacıyla; diş hekimi tarafından planlanan tedavi şekline göre çene ve yüz bölgesine uygulanan hareketli ve sabit diş ve çene protezlerinin çalışmalarını gerekli bilgi ve teknolojiyi kullanarak yürütebilecek, diş hekimlerine yardımcı olabilecek, kullanılan malzemenin bakımlarını yapabilecek, çeşitli laboratuvarlarda protez diş ve benzeri ürünlerin üretimini sağlayacak nitelikte teknikerler yetiştiren iki yıllık bir ön lisans programıdır. Mezunları Diş Protez teknikeri ünvanını almaktadır.

Bu programdan mezun olan öğrenciler, “Diş Protez Teknikeri” olarak diş kliniklerinin laboratuvarlarında, konu ile ilgili çalışan firmalarda, kamu ve/veya özel hastanelerin diş sağlığı ile ilgili birimlerinde, özel diş laboratuvarlarında çalışabilir, kendi laboratuvarlarını açabilirler.

Kabul Koşulları

İstanbul Topkapı Üniversitesi, Plato Meslek Yüksekokulu programlarına ÖSYM tarafından yapılan Merkezî Yerleştirme Sınavı ile öğrenci alınır. Merkezî Yerleştirmede adaylar Diş Protez Teknolojisi Programına, TYT puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM’ce yerleştirilir. Diş Protez Teknolojisi Programına yerleştirilen öğrencilerin kayıtları ÖSYM’nin belirlediği takvim çerçevesinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılır.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205090060Diş Protez Teknolojisi (Burslu)2TYT9320,58601.335
205090061Diş Protez Teknolojisi (%50 İndirimli)2TYT59234,071.830.443₺66.000₺52.800₺50.160

Bölüm Tanıtımı

Play Video about diş ve protez bölümü

Diğer Bölümler

Ağız ve Diş Sağlığı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Anestezi

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Fizyoterapi

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi