program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

2 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

Ön Lisansı Topkapı’da Oku, Lisansını Letonya’da Tamamla


Üniversitemiz öğrencilerinin uluslararası alanda eğitim-öğretim ve kariyer olanaklarını düzenlediği eğitim iş birliği ile desteklemektedir. Bu kapsamda iş birlikçilerimiz arasına katılan Letonya’nın köklü devlet üniversitelerinden olan Riga Teknik Üniversitesi, öğrencilerimize eğitim, oturum ve çalışma olanağı yaratmaktadır.


Avrupa Birliği bölgesinde yer alan Riga Teknik Üniversitesi, Üniversitemizde ön lisans (Plato Meslek Yüksekokulu) programını tamamlayan öğrencilerimize, lisans öğrenimlerini Letonya’da tamamlama fırsatı sunmaktadır.

 
Ön lisans mezunlarımız böylece Avrupa Birliği bölgesinde çalışma, oturma, seyahat vizesi gibi kazanımların yanı sıra yüksek kayıt avantajları, ulaşım, konaklama, yabancı dil ve hazırlık eğitimlerinde sağlanacak kolaylıklara sahip olmaktadır.

 
Ayrıca tüm öğrencilerimiz Riga Teknik Üniversitesinin çeşitli dönemlerde sunduğu kısa süreli dil eğitimlerinden yüksek avantajlarla faydalanabilmektedir.


Riga Teknik Üniversitesi Hakkında


Avrupa Birliği üye ülkesi olan Letonya’da 1862 yılından günümüze eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Riga Teknik Üniversitesi, dünya sıralamasında ilk 700’de yer alan bir devlet üniversitesidir. Riga Teknik Üniversitesi mezunlarına Avrupa Birliği bölgesinde tanınan mavi diploma kazandırmaktadır.

 

İstanbul Topkapı Üniversitesi Ameliyathane Hizmetleri Bölümü

Programın Amacı

Ameliyathane Hizmetleri Programı; ameliyathanede kullanılan tüm cerrahi malzemelerin hazırlanmasını ve ameliyat sırasında kullanılmasını sağlayan, merkezi sterilizasyon ünitesinin çalışma koşullarına hakim, sterilizasyon ve dezenfeksiyon kurallarını uygulayan, ameliyat sırasında cerrahın, diğer alanlarda ameliyathane sorumlu hemşiresinin yönlendirmeleri ile ameliyathane ekibinin içinde yer alan sağlık personellerinin yetiştirildiği ön lisans programıdır.  Ameliyathane hizmetleri Programı’ndan mezun olan öğrencilerimiz, kamu ve özel sektörde yer alan sağlık kurum ve kuruluşları bünyesindeki ameliyathanelerde ya da sterilizasyon ünitelerinde ‘Ameliyathane Teknikeri’ unvanıyla çalışmaktadırlar.

Bu programdan mezun olan öğrencilerin; ameliyat ekibinde doğrudan yer alarak ameliyathane ortamı, ameliyatta hasta ve ortam hazırlığı, dezenfeksiyon, sterilizasyon ve enfeksiyon kontrolü uygulama bilgi ve becerisine sahip olmaları; ameliyathanenin fiziki yapısı ve fonksiyonel özelliklerini, ameliyathanede kullanılan teknolojik araç-gereçleri ve kullanım alanlarını bilmeleri; ameliyat sonrası cerrahi alet, malzemeleri ve cihazları yeniden kullanıma hazır hale getirebilmeleri ve ameliyathane hizmetleri alanı ile ilgili uygulamalarda karşılaşılan karmaşık sorunları çözmek için ekip üyesi olarak çalışmaları amaçlanmaktadır.

Ameliyathane Hizmetleri programı Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmet programlarına dikey geçiş yapılabilir.

Ameliyathane Hizmetleri Programı Süresi

Ameliyathane Hizmetleri Bölüm Süresi Ameliyathane Hizmetleri programı öğrenim süresi 2 yıldır.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205053792Ameliyathane Hizmetleri (Burslu)2TYT10299,12810.331
205053783 Ameliyathane Hizmetleri (%50 İndirimli)2TYT66215,162.279.676₺80.000₺64.000₺60.800

Bölüm Tanıtımı

Play Video about ameliyathane hizmetleri bölümü

Diğer Bölümler

Anestezi

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

İlk ve Acil Yardım

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Fizyoterapi

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi