program kodu

Program Kodu

TLT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

2 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

Ön Lisansı Topkapı’da Oku, Lisansını Letonya’da Tamamla


Üniversitemiz öğrencilerinin uluslararası alanda eğitim-öğretim ve kariyer olanaklarını düzenlediği eğitim iş birliği ile desteklemektedir. Bu kapsamda iş birlikçilerimiz arasına katılan Letonya’nın köklü devlet üniversitelerinden olan Riga Teknik Üniversitesi, öğrencilerimize eğitim, oturum ve çalışma olanağı yaratmaktadır.


Avrupa Birliği bölgesinde yer alan Riga Teknik Üniversitesi, Üniversitemizde ön lisans (Plato Meslek Yüksekokulu) programını tamamlayan öğrencilerimize, lisans öğrenimlerini Letonya’da tamamlama fırsatı sunmaktadır.

 
Ön lisans mezunlarımız böylece Avrupa Birliği bölgesinde çalışma, oturma, seyahat vizesi gibi kazanımların yanı sıra yüksek kayıt avantajları, ulaşım, konaklama, yabancı dil ve hazırlık eğitimlerinde sağlanacak kolaylıklara sahip olmaktadır.

 
Ayrıca tüm öğrencilerimiz Riga Teknik Üniversitesinin çeşitli dönemlerde sunduğu kısa süreli dil eğitimlerinden yüksek avantajlarla faydalanabilmektedir.


Riga Teknik Üniversitesi Hakkında


Avrupa Birliği üye ülkesi olan Letonya’da 1862 yılından günümüze eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Riga Teknik Üniversitesi, dünya sıralamasında ilk 700’de yer alan bir devlet üniversitesidir. Riga Teknik Üniversitesi mezunlarına Avrupa Birliği bölgesinde tanınan mavi diploma kazandırmaktadır.

 

İstanbul Topkapı Üniversitesi Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı

Programın Amacı

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı hastanelerde ve diğer araştırma laboratuvarlarında Mikrobiyoloji, Biyokimya, Genetik ve Acil Laboratuvarları başta olmak üzere hastalığın tanı, takip ve tedavisinde hekime ve hastaya yardımcı olan sağlık personeli yetiştiren programdır.  Bu programda, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, tahlillerin yapıldığı araç, gereç ve ekipmanları, mikrobiyoloji laboratuvarları için gerekli olan araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, el becerilerini geliştirmeyi, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine, mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak çalışmaları için, eğitime ve gelişime açık bireylerin yetişmesini sağlar. Okulumuz Tıbbi Laboratuvar Teknikleri programından mezun olanlar aldıkları eğitim çerçevesinde Mikrobiyoloji, Biyokimya, Genetik ve Araştırma laboratuvarlarının işleyişi, sürdürülebilir olması, etik kuralları en iyi şekilde öğrenmiş olduklarından çalışmaya başladıklarında adaptasyon süreleri çok kısa olmakta ve kısa süre aranan personeller haline gelmektedirler.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı Süresi

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı ön lisans programı olup eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim 4 yarıyıl şeklinde verilmektedir. 1.Yarıyıl ve 2.Yarıyılda öğrencilere teorik olarak verilen derslerin yanı sıra okulumuz laboratuvarlarında teorik bilgiyi destekleyen uygulamalar yapılmaktadır. 3. Yarıyılda öğrencilerimizi Klinik Uygulama dersi kapsamında protokolümüz olan sağlık kurumlarında haftada 1 gün olacak şekilde gerçek numuneler üzerinde eğitimlerine devam etmektedirler. Tüm derslerini tamamlayanlar 1. Yılın sonunda ya da 2. Yılın sonunda özel veya devlet hastanelerin laboratuvarlarında ya da bağımsız laboratuvarda 20 iş günü olacak şekilde yaz stajını gerçekleştirirler.4. Yarıyılda derslerini tamamladıktan sonra 120 AKTS’yi tamamlayıp en az 2 ortalamaya sahip olanlar başarıyla programdan mezun olabilirler.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205051848Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (Burslu)2TYT10305,07747.065
205053429Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (%50 İndirimli)2TYT64203,692.559.415₺80.000₺64.000₺60.800
205052767Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (İÖ) (Burslu)2TYT7295,68848.269
205053438Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (İÖ) (%50 İndirimli)2TYT45185,672.848.564₺80.000₺64.000₺60.800

Bölüm Tanıtımı