program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

2 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

Ön Lisansı Topkapı’da Oku, Lisansını Letonya’da Tamamla


Üniversitemiz öğrencilerinin uluslararası alanda eğitim-öğretim ve kariyer olanaklarını düzenlediği eğitim iş birliği ile desteklemektedir. Bu kapsamda iş birlikçilerimiz arasına katılan Letonya’nın köklü devlet üniversitelerinden olan Riga Teknik Üniversitesi, öğrencilerimize eğitim, oturum ve çalışma olanağı yaratmaktadır.


Avrupa Birliği bölgesinde yer alan Riga Teknik Üniversitesi, Üniversitemizde ön lisans (Plato Meslek Yüksekokulu) programını tamamlayan öğrencilerimize, lisans öğrenimlerini Letonya’da tamamlama fırsatı sunmaktadır.

 
Ön lisans mezunlarımız böylece Avrupa Birliği bölgesinde çalışma, oturma, seyahat vizesi gibi kazanımların yanı sıra yüksek kayıt avantajları, ulaşım, konaklama, yabancı dil ve hazırlık eğitimlerinde sağlanacak kolaylıklara sahip olmaktadır.

 
Ayrıca tüm öğrencilerimiz Riga Teknik Üniversitesinin çeşitli dönemlerde sunduğu kısa süreli dil eğitimlerinden yüksek avantajlarla faydalanabilmektedir.


Riga Teknik Üniversitesi Hakkında


Avrupa Birliği üye ülkesi olan Letonya’da 1862 yılından günümüze eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Riga Teknik Üniversitesi, dünya sıralamasında ilk 700’de yer alan bir devlet üniversitesidir. Riga Teknik Üniversitesi mezunlarına Avrupa Birliği bölgesinde tanınan mavi diploma kazandırmaktadır.

 

İstanbul Topkapı Üniversitesi Mimari Restorasyon Programı

Programın Amacı

Mimari Restorasyon, bir yapının biçimini, özelliklerini ve karakterini korumayı, hasar gören yapıların tarihsel belgelerden yararlanılarak restore edilmesi süreçlerini kapsamaktadır.  Bu doğrultuda Mimari Restorasyon Önlisans programı, bu alana ilgi duyan öğrencileri kültürel ve doğal mirasın korunması için eğitmeyi amaçlamaktadır. Programımızın amacı; Mimari Restorasyon ve Konservasyon alanında gerekli kavram ve terminolojiye hakim, restorasyon konusunda eğitim almış, alanında gerekli etik ilkeleri özümsemiş,  mesleki bilgi ve beceriye sahip ve bu sektörde ihtiyaç duyulan, kamu sektöründe ve özel sektörde görev alabilecek nitelikte ara teknik elemanlar yetiştirmek, yetişmiş ara eleman (Restorasyon Teknikeri) ihtiyacını karşılamaktır. Bu sebeple öğrenciler 2 yıl boyunca temel mimari eğitimin yanısıra restorasyon ilkeleri, geleneksel yapı elemanları ve restorasyon projesi gibi alana yönelik eğitimler almaktadır. Gün geçtikçe tarihsel mirasları korumanın önemini arttırdığı günümüzde, bu alandan mezun teknikerlere de daha fazla ihtiyaç olmaktadır.

Mimari Restorasyon Programı Süresi

Mimari restorasyon önlisans programı 4 yarıyıl ve 2 eğitim yılıdır. Öğrenciler ilk yılda restorasyon ve mimarlıkla alakalı teknik bilgilerle donanırken ikinci yıllarında teorik bilgilerini uygulamaya dökebilecekleri dersleri alırlar.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205050277Mimari Restorasyon (Burslu)2TYT7311,04687.691
205050417Mimari Restorasyon (%50 İndirimli)2TYT45₺66.000₺52.800₺50.160
205052501Mimari Restorasyon (İÖ) (Burslu)2TYT6300,42796.254
205052519Mimari Restorasyon (İÖ) (%50 İndirimli)2TYT35181,492.876.418₺64.000₺51.200₺48.640

Bölüm Tanıtımı

Play Video about mimari restorasyon bölümü

Diğer Bölümler

İç Mekan Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Grafik Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Harita ve Kadastro

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi