program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

2 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan

Kontenjan

İncele

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

Mimari Restorasyon Sıra Dışı Tercih Bursu

Sıra Dışı Tercih Bursunu Nasıl Kazanırım?

İlk 5 tercihinden en az birinde İstanbul Topkapı Üniversitesinde istediğin lisans ya da ön lisans programını yaz. Kalan tercihlerinde de İstanbul Topkapı Üniversitesinden en az bir lisans ya da ön lisans programına yer ver. Hangi bölümümüze yerleşirsen yerleş ilgili bölümün en yüksek tercih bursuyla kayıt olma fırsatını kazan.

Örnek:

Tercih listesinde ilk 5 sıraya İstanbul Topkapı Üniversitesinden en az bir bölüm yazan aday öğrencimiz, kalan tercih haklarında da üniversitemizde yer alan bir bölümümüzü tercih ediyor. Aday öğrencimiz, ilk 5 tercihinde yer alan bölümümüze değil de daha alt sıralarda tercih ettiği bölümümüzü kazansa da ilk 5’te bir lisans ya da ön lisans programımıza yer verdiği için yerleştiği bölümün ilk 5 tercih indirimi oranında Sıra Dışı Tercih Bursundan faydalanma hakkını kazanıyor.

Hangi koşullarda geçerli?

Sıra Dışı Tercih Bursu, %50 burslu tüm lisans ve ön lisans programlarında geçerlidir.

İstanbul Topkapı Üniversitesi Mimari Restorasyon Programı

Programın Amacı

Mimari Restorasyon, bir yapının biçimini, özelliklerini ve karakterini korumayı, hasar gören yapıların tarihsel belgelerden yararlanılarak restore edilmesi süreçlerini kapsamaktadır.  Bu doğrultuda Mimari Restorasyon Önlisans programı, bu alana ilgi duyan öğrencileri kültürel ve doğal mirasın korunması için eğitmeyi amaçlamaktadır. Programımızın amacı; Mimari Restorasyon ve Konservasyon alanında gerekli kavram ve terminolojiye hakim, restorasyon konusunda eğitim almış, alanında gerekli etik ilkeleri özümsemiş,  mesleki bilgi ve beceriye sahip ve bu sektörde ihtiyaç duyulan, kamu sektöründe ve özel sektörde görev alabilecek nitelikte ara teknik elemanlar yetiştirmek, yetişmiş ara eleman (Restorasyon Teknikeri) ihtiyacını karşılamaktır. Bu sebeple öğrenciler 2 yıl boyunca temel mimari eğitimin yanısıra restorasyon ilkeleri, geleneksel yapı elemanları ve restorasyon projesi gibi alana yönelik eğitimler almaktadır. Gün geçtikçe tarihsel mirasları korumanın önemini arttırdığı günümüzde, bu alandan mezun teknikerlere de daha fazla ihtiyaç olmaktadır.

Mimari Restorasyon Programı Süresi

Mimari restorasyon önlisans programı 4 yarıyıl ve 2 eğitim yılıdır. Öğrenciler ilk yılda restorasyon ve mimarlıkla alakalı teknik bilgilerle donanırken ikinci yıllarında teorik bilgilerini uygulamaya dökebilecekleri dersleri alırlar.

Sizi Arayalım ve Bilgilendirelim

Puan ve Kontenjanlar

BÖLÜMÖĞR. SÜREPUAN TÜRÜ2022 KONT.2022 EN KÜÇÜK PUAN2022 EN KÜÇÜK BAŞARI SIRASI2022 YILLIK ÜCRET (KDV DAHİL)İLK 5 TERCİH İNDİRİMİ ORANIİLK 5 TERCİH İNDİRİMLİ YILLIK ÜCRETKAMPÜS & ONLİNE TERCİH İNDİRİMLİ YILLIK ÜCRET
Mimari Restorasyon (Burslu)2TYT7311,04687.691
Mimari Restorasyon
(%50 İndirimli)
2TYT42Dolmadı ₺30.24040%₺18.144₺17.237
Mimari Restorasyon
(İkinci Öğretim) (Burslu)
2TYT6300,42796.254
Mimari Restorasyon
(İkinci Öğretim) (%50 İndirimli)
2TYT31181,492.876.418₺28.08040%₺16.848₺16.006

Bölüm Tanıtımı

Play Video about mimari restorasyon bölümü

Diğer Bölümler

İç Mekan Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Grafik Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Harita ve Kadastro

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi