program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

2 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan

Kontenjan

İncele

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

Çocuk Gelişimi Sıra Dışı Tercih Bursu

Sıra Dışı Tercih Bursunu Nasıl Kazanırım?

İlk 5 tercihinden en az birinde İstanbul Topkapı Üniversitesinde istediğin lisans ya da ön lisans programını yaz. Kalan tercihlerinde de İstanbul Topkapı Üniversitesinden en az bir lisans ya da ön lisans programına yer ver. Hangi bölümümüze yerleşirsen yerleş ilgili bölümün en yüksek tercih bursuyla kayıt olma fırsatını kazan.

Örnek:

Tercih listesinde ilk 5 sıraya İstanbul Topkapı Üniversitesinden en az bir bölüm yazan aday öğrencimiz, kalan tercih haklarında da üniversitemizde yer alan bir bölümümüzü tercih ediyor. Aday öğrencimiz, ilk 5 tercihinde yer alan bölümümüze değil de daha alt sıralarda tercih ettiği bölümümüzü kazansa da ilk 5’te bir lisans ya da ön lisans programımıza yer verdiği için yerleştiği bölümün ilk 5 tercih indirimi oranında Sıra Dışı Tercih Bursundan faydalanma hakkını kazanıyor.

Hangi koşullarda geçerli?

Sıra Dışı Tercih Bursu, %50 burslu tüm lisans ve ön lisans programlarında geçerlidir.

İstanbul Topkapı Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü

Programın Amacı

İnsanın doğum öncesinden başlayan büyüme ve gelişim süreci nasıldır? İnsanlar hangi gelişim evrelerinden geçer? Çocukların gelişim aşamaları nasıldır? Bebekler hangi gelişim evrelerinden geçerek büyüyüp gelişiyor? Özel eğitim nedir? Çocuklara nasıl ve neden eğitim verilir? Çocuklar için eğitim materyali nasıl hazırlanır? Çocuk hakları nedir? Okul öncesinde hangi eğitim programları uygulanır? Okul öncesinde aileler ile nasıl çalışır? gibi pek çok sorunun yanıtı çocuk gelişimi bölümünün ders içeriğini oluşturmaktadır.

Çocuk Gelişimi bölümünde öğrenciler doğum öncesinde başlayarak ileri yaş dönemine kadar devam eden insanın çeşitli gelişim evreleri, çocukların gelişim aşamaları, özel eğitimin ne olduğunu, çocuk haklarının önemi, farklı okul öncesi eğitim programları, okul öncesine döneme yönelik eğitim materyali geliştirme gibi farklı alanlara dair bilgi edinirler. Böylelikle öğrenciler çocukların psikomotor, bilişsel, sosyal-duygusal ve dil becerileri gibi gelişim alanlarına yönelik destekleyici programlar geliştirerek aileyi ve toplumu çocuğun gelişimi konusunda bilgilendirebilen mezunlar olurlar.

Derslerde hem teorik hem uygulama olarak ayrılarak öğrencilerin teorik bilgileri pratik ve uygulama alanıyla birleştirmesine imkan verecek şekilde düzenlenmiştir.

Öğrenciler son sınıfta anaokulu, kreş ve gündüz bakımevleri, oyun evleri, oyun kulüpleri, özel eğitim e rehabilitasyon merkez gibi çocuk gelişimine yönelik çeşitli kurumlarda staj yaparak uygulama pratiklerini geliştirirler. Mezuniyet sonrasında da okul öncesi eğitim merkezleri, kreş ve gündüz bakımevleri, anaokulları, çocuk yuvaları, çocuk sağlığı merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, özel alt sınıflar, oyun merkezleri ve oyun grupları gibi çocuk gelişimine yönelik farklı alanlarda çalışabilirler.

Çocuk Gelişimi Programı Süresi

Çocuk Gelişimi bölümü ön lisans programı olmak üzere iki yıllık bir programdır. Çocuk Gelişimi bölümünün örgün öğretim, ikinci öğretim ve uzaktan eğitim olmak üzere farklı öğretim türleri mevcuttur. Öğrenciler TYT puanları doğrultusunda farklı öğretim türlerinden birine yerleştirilirler. Ön lisans programında öğrencilerin isteğe bağlı olarak İngilizce hazırlık sınıfında eğitim görebilme imkanı vardır. Dileyen öğrenciler İngilizce hazırlık sınıfına kayıt olarak bir yıl sonrasında Çocuk Gelişimi ön lisans programına devam edebilirler. Ön lisans mezuniyeti ile öğrenciler çocuk gelişimi meslek elemanı olabilirler. Lisans eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler dikey geçiş sınavı ile çocuk gelişimi,  çocuk sağlığı ve gelişimi, okul öncesi öğretmenliği dört yıllık bölümlerini tercih edebilirler.

Sizi Arayalım ve Bilgilendirelim

Puan ve Kontenjanlar

BÖLÜMÖĞR. SÜREPUAN TÜRÜ2022 KONT.2022 EN KÜÇÜK PUAN2022 EN KÜÇÜK BAŞARI SIRASI2022 YILLIK ÜCRET (KDV DAHİL)İLK 5 TERCİH İNDİRİMİ ORANIİLK 5 TERCİH İNDİRİMLİ YILLIK ÜCRETKAMPÜS & ONLİNE TERCİH İNDİRİMLİ YILLIK ÜCRET
Çocuk Gelişimi (Burslu)2TYT12302,72771.665
Çocuk Gelişimi
(%50 İndirimli)
2TYT68213,922.310.812₺30.24040%₺18.144₺17.237
Çocuk Gelişimi
(İkinci Öğretim) (Burslu)
2TYT7293,40874.000
Çocuk Gelişimi
(İkinci Öğretim) (%50 İndirimli)
2TYT43Dolmadı ₺28.08040%₺16.848₺16.006
Çocuk Gelişimi
(Uzaktan Öğretim) (Burslu)
2TYT10308,31714.140
Çocuk Gelişimi
(Uzaktan Öğretim) (%50 İndirimli)
2TYT55231,291.891.665₺10.80040%₺6.480₺6.156

Bölüm Tanıtımı

Play Video about çocuk gelişimi bölümü

Diğer Bölümler

Eczane Hizmetleri

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Aşçılık

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Harita ve Kadastro

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi