program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

2 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

Ön Lisansı Topkapı’da Oku, Lisansını Letonya’da Tamamla


Üniversitemiz öğrencilerinin uluslararası alanda eğitim-öğretim ve kariyer olanaklarını düzenlediği eğitim iş birliği ile desteklemektedir. Bu kapsamda iş birlikçilerimiz arasına katılan Letonya’nın köklü devlet üniversitelerinden olan Riga Teknik Üniversitesi, öğrencilerimize eğitim, oturum ve çalışma olanağı yaratmaktadır.


Avrupa Birliği bölgesinde yer alan Riga Teknik Üniversitesi, Üniversitemizde ön lisans (Plato Meslek Yüksekokulu) programını tamamlayan öğrencilerimize, lisans öğrenimlerini Letonya’da tamamlama fırsatı sunmaktadır.

 
Ön lisans mezunlarımız böylece Avrupa Birliği bölgesinde çalışma, oturma, seyahat vizesi gibi kazanımların yanı sıra yüksek kayıt avantajları, ulaşım, konaklama, yabancı dil ve hazırlık eğitimlerinde sağlanacak kolaylıklara sahip olmaktadır.

 
Ayrıca tüm öğrencilerimiz Riga Teknik Üniversitesinin çeşitli dönemlerde sunduğu kısa süreli dil eğitimlerinden yüksek avantajlarla faydalanabilmektedir.


Riga Teknik Üniversitesi Hakkında


Avrupa Birliği üye ülkesi olan Letonya’da 1862 yılından günümüze eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Riga Teknik Üniversitesi, dünya sıralamasında ilk 700’de yer alan bir devlet üniversitesidir. Riga Teknik Üniversitesi mezunlarına Avrupa Birliği bölgesinde tanınan mavi diploma kazandırmaktadır.

 

İstanbul Topkapı Üniversitesi Adalet Bölümü

Programın Amacı

Hukuk fakültesine dikey geçiş imkanı veren tek program olması nedeniyle de her daim tercih edilen programlarından bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır.

Yargı teşkilatı başta olmak üzere, merkezi idarenin ve yerel yönetimlerin çoğu alanında ve ayrıca özel sektörde, geniş bir iş olanağına sahip olan programın mezunlarına olan ihtiyaç, her geçen gün daha da artmakta, ulusal ve uluslararası hukuk kaidelerini bilen ve uygulayan bu nitelikli personelin istihdamı her dönemde önemli bir yer tutmaktadır.

Program, temel hukuk bilgisine haiz, kaliteli personel yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda da hukuk fakültesinde görülen çoğu ders, programda öğrencilere en azından temel düzeyde aktarılmakta ve böylelikle de sektöre donanımlı iş gücü yetiştirilmektedir.

Adalet Programı Süresi

Adalet Programı, dört yarıyıldan oluşan toplamda iki yıllık bir önlisans programıdır. Bu süreyi başarılı bir şekilde geçiren program öğrencileri, adalet programından mezun olacaklardır.

Ayrıca, öğrenciler, kendi programlarında okurken, şartlar oluşmuş ise, Meslek Yüksekokulumuzun diğer programlarında da çift anadal yaparak aynı zamanda iki programdan birden mezun olabilme ve böylelikle ikinci bir diploma elde etme fırsatına sahiptirler.

Böylelikle, öğrencilerimiz, hem kendi programları olan adalet programından gerekli bilgi ve donanım ile mezun olma imkanı bulacaklar hem de kendi kariyer planlarına uygun olacak şekilde seçecekleri ikinci bir programdan da mezun olma şans ve tecrübesine sahip olarak hayata bir adım önde atılacaklardır.

Adalet Programının İş Olanakları

Programın, kamuda ve özel sektörde birden çok alanda iş imkanı bulunmaktadır. Programın kamu alanındaki iş imkanlarına örnekler vermek gerekirse, öğrencilerimiz mezun olduktan sonra Adalet Bakanlığının açmış olduğu, İcra Müdür ve Müdür Yardımcılığı sınavlarına girerek İcra Müdür veya Müdür yardımcısı olabilir ve müdür yardımcısı olarak atananlar da sonrasında görevde yükselme sınavları gibi çeşitli yetkinlikleri sağladığında yine müdür olarak atanabilir; yine Adalet Bakanlığı ve/veya Adliyelerin Adalet Komisyonları gibi makamların açacağı sınavlara girerek, bakanlık personeli, zabıt katibi, mübaşir, ceza ve infaz koruma memuru gibi çeşitli görevlerde çalışabilirler. Bununla birlikte tüm resmi kurumların ve bankaların hukuk ve icra departmanlarında çalışabilirler.

Ayrıca noterlik dairelerinde noterlik katibi veya noter baş katibi olabilirler.

Özel sektöre örnek vermek gerekir ise, tüm özel bankaların hukuk ve icra departmanlarında; tüm varlık yönetim şirketlerinde, hukuk bürolarında, tüm şirketlerin hukuk departmanlarında ve ayrıca uygun görüldüğü takdirde çeşitli şirketlerin muhasebe ve personel müdürlüğü gibi departmanlarında da yardımcı eleman olarak da çalışabilirler.

Puan ve Kontenjanlar

Program KoduProgram AdıProg. SüresiPuan TürüGenel Kontenjan2022 En Düşük Puan2022 Başarı Sırası2023 Yıllık Eğitim Ücreti (Kdv Dahil)SIRADIŞI TERCİH İNDİRİMİKAMPÜS ve ONLİNE %5 İNDİRİM
205052476Adalet (Burslu)2TYT11316,75634.947
205052485Adalet (%50 İndirimli)2TYT70221,612.119.675₺66.000₺52.800₺50.160

Bölüm Tanıtımı

Play Video about adalet bölümü

Diğer Bölümler

Bilgisayar Programcılığı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

İç Mekan Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Elektrik

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi