program kodu

Puan Türü

TYT

eğitim süresi

Eğitim Süresi

2 Yıl

eğitim dili

Eğitim Dili

Türkçe

kontenjan

Kontenjan

İncele

kampüs

Yerleşke

Kazlıçeşme

ücret

Ücret

İncele

Adalet Sıra Dışı Tercih Bursu

Sıra Dışı Tercih Bursunu Nasıl Kazanırım?

İlk 5 tercihinden en az birinde İstanbul Topkapı Üniversitesinde istediğin lisans ya da ön lisans programını yaz. Kalan tercihlerinde de İstanbul Topkapı Üniversitesinden en az bir lisans ya da ön lisans programına yer ver. Hangi bölümümüze yerleşirsen yerleş ilgili bölümün en yüksek tercih bursuyla kayıt olma fırsatını kazan.

Örnek:

Tercih listesinde ilk 5 sıraya İstanbul Topkapı Üniversitesinden en az bir bölüm yazan aday öğrencimiz, kalan tercih haklarında da üniversitemizde yer alan bir bölümümüzü tercih ediyor. Aday öğrencimiz, ilk 5 tercihinde yer alan bölümümüze değil de daha alt sıralarda tercih ettiği bölümümüzü kazansa da ilk 5’te bir lisans ya da ön lisans programımıza yer verdiği için yerleştiği bölümün ilk 5 tercih indirimi oranında Sıra Dışı Tercih Bursundan faydalanma hakkını kazanıyor.

Hangi koşullarda geçerli?

Sıra Dışı Tercih Bursu, %50 burslu tüm lisans ve ön lisans programlarında geçerlidir.

İstanbul Topkapı Üniversitesi Adalet Bölümü

Programın Amacı

Hukuk fakültesine dikey geçiş imkanı veren tek program olması nedeniyle de her daim tercih edilen programlarından bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır.

Yargı teşkilatı başta olmak üzere, merkezi idarenin ve yerel yönetimlerin çoğu alanında ve ayrıca özel sektörde, geniş bir iş olanağına sahip olan programın mezunlarına olan ihtiyaç, her geçen gün daha da artmakta, ulusal ve uluslararası hukuk kaidelerini bilen ve uygulayan bu nitelikli personelin istihdamı her dönemde önemli bir yer tutmaktadır.

Program, temel hukuk bilgisine haiz, kaliteli personel yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda da hukuk fakültesinde görülen çoğu ders, programda öğrencilere en azından temel düzeyde aktarılmakta ve böylelikle de sektöre donanımlı iş gücü yetiştirilmektedir.

Adalet Programı Süresi

Adalet Programı, dört yarıyıldan oluşan toplamda iki yıllık bir önlisans programıdır. Bu süreyi başarılı bir şekilde geçiren program öğrencileri, adalet programından mezun olacaklardır.

Ayrıca, öğrenciler, kendi programlarında okurken, şartlar oluşmuş ise, Meslek Yüksekokulumuzun diğer programlarında da çift anadal yaparak aynı zamanda iki programdan birden mezun olabilme ve böylelikle ikinci bir diploma elde etme fırsatına sahiptirler.

Böylelikle, öğrencilerimiz, hem kendi programları olan adalet programından gerekli bilgi ve donanım ile mezun olma imkanı bulacaklar hem de kendi kariyer planlarına uygun olacak şekilde seçecekleri ikinci bir programdan da mezun olma şans ve tecrübesine sahip olarak hayata bir adım önde atılacaklardır.

Adalet Programının İş Olanakları

Programın, kamuda ve özel sektörde birden çok alanda iş imkanı bulunmaktadır. Programın kamu alanındaki iş imkanlarına örnekler vermek gerekirse, öğrencilerimiz mezun olduktan sonra Adalet Bakanlığının açmış olduğu, İcra Müdür ve Müdür Yardımcılığı sınavlarına girerek İcra Müdür veya Müdür yardımcısı olabilir ve müdür yardımcısı olarak atananlar da sonrasında görevde yükselme sınavları gibi çeşitli yetkinlikleri sağladığında yine müdür olarak atanabilir; yine Adalet Bakanlığı ve/veya Adliyelerin Adalet Komisyonları gibi makamların açacağı sınavlara girerek, bakanlık personeli, zabıt katibi, mübaşir, ceza ve infaz koruma memuru gibi çeşitli görevlerde çalışabilirler. Bununla birlikte tüm resmi kurumların ve bankaların hukuk ve icra departmanlarında çalışabilirler.

Ayrıca noterlik dairelerinde noterlik katibi veya noter baş katibi olabilirler.

Özel sektöre örnek vermek gerekir ise, tüm özel bankaların hukuk ve icra departmanlarında; tüm varlık yönetim şirketlerinde, hukuk bürolarında, tüm şirketlerin hukuk departmanlarında ve ayrıca uygun görüldüğü takdirde çeşitli şirketlerin muhasebe ve personel müdürlüğü gibi departmanlarında da yardımcı eleman olarak da çalışabilirler.

Sizi Arayalım ve Bilgilendirelim

Puan ve Kontenjanlar

BÖLÜMÖĞR. SÜREPUAN TÜRÜ2022 KONT.2022 EN KÜÇÜK PUAN2022 EN KÜÇÜK BAŞARI SIRASI2022 YILLIK ÜCRET (KDV DAHİL)İLK 5 TERCİH İNDİRİMİ ORANIİLK 5 TERCİH İNDİRİMLİ YILLIK ÜCRETKAMPÜS & ONLİNE TERCİH İNDİRİMLİ YILLIK ÜCRET
Adalet (Burslu)2TYT11316,75634.947
Adalet
(%50 İndirimli)
2TYT64221,612.119.285₺32.40040%₺19.440₺18.468
Adalet
(İkinci Öğretim) (Burslu)
2TYT9316,86633.952
Adalet
(İkinci Öğretim) (%50 İndirimli)
2TYT50212,472.347.319₺30.24040%₺18.144₺17.237

Bölüm Tanıtımı

Play Video about adalet bölümü

Diğer Bölümler

Bilgisayar Programcılığı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

İç Mekan Tasarımı

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi

Elektrik

Programın amacı, eğitim içeriği, iş olanakları, müfredatı ve tüm detaylar.

Detaylı Bilgi